Kriminalisté kvůli vyšetřování neuvádějí konkrétní stát, sdělili pouze, že pátrání je složité kvůli mezinárodní justiční spolupráci. „Policisté v současné době dělají maximum, aby přímá mezinárodní spolupráce vedla k zadržení hledané osoby,“ sdělila mluvčí.

Spolupráci s bezpečnostními složkami v zemích Jižní Ameriky označila obecně jako „velmi obtížnou“. Podobně hovoří úředníci ministerstva zahraničí oslovení Právem. Starší Wolfův syn Jan Právu v pondělí řekl, že se svým otcem v kontaktu není, nicméně informace policie o Jižní Americe ho nepřekvapily vzhledem k předchozímu vyšetřování.

„Objevovaly se informace nejen o Jižní Americe, ale také o Rusku a dalších zemích již od samého počátku. Není to žádná novinka,“ dodal. Petra Wolfa poslal do vězení Vrchní soud v Olomouci v říjnu 2012 za projekty, které jeho firma získala od ministerstva životního prostředí v letech 2005 až 2007.

Peníze podle kriminalistů skončily místo v byznysu zaměřeném na životní prostředí ve Wolfových zahraničních cestách, dovolených a údajně smyšlených konzultacích poradenské firmy.

Dostal také peněžitý trest pět miliónů korun. Potrestána byla i jeho manželka Hana Wolfová, která odešla s tříletou podmínkou a miliónovou pokutou.

Manželé rok nato zaplatili poslední splátku peněžitých trestů, Wolf ale nenastoupil do vězení, takže na něj soud nakonec vydal na jaře 2013 mezinárodní zatykač. Exposlanec se hájí tím, že jeho případ má politické souvislosti.