Lékaři by podle zákona měli eRecepty vydávat od 1. ledna 2018. Komora je vyzvala, aby v případě nutnosti i po Novém roce předepisovali léky „jakýmkoliv možným způsobem“.

„Dostupnost lékařské péče nesmí být ohrožena kvůli neuváženému experimentu,“ odhlasovali si lékaři velkou většinou v jednom ze sjezdových víkendových usnesení.

Podle prezidenta komory Milana Kubka péče o pacienta musí být na prvním místě. Pacient by měl mít možnost volby, zda přijme klasický, anebo elektronický recept. Stejnou možnost volby chce komora i pro lékaře.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) i nadále bude většina pacientů nosit od lékaře recept vytištěný na papíře, elektronický recept neznamená, že by ho dostali jen e-mailem nebo SMS zprávou. Nabízí ale i tuto možnost.

Šmucler: Zbytečná administrativa

Česká stomatologická komora odmítá zvyšování administra­tivní zátěže, za její typický projev označila eRecepty.

Podle jejího prezidenta Romana Šmuclera zubaři vydávají receptů tak málo, že se jim částkou 1,70 Kč, kterou poskytují zdravotní pojišťovny, neuhradí náklady na pořízení eReceptů. Hrazení tedy bude ve výsledku na pacientovi, sdělil.

Kvůli tomu, že zubaři receptů vydávají jen desítky ročně, hlavně na antibiotika, chtějí, aby pro ně nebylo jejich vydávání povinné. Jako kompromis navrhují povinnost od 120 vydaných receptů ročně.