ČTK to oznámila mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Dnes ráno byl také ještě kvůli následkům vichřice omezen provoz na třech železničních tratích.

„Během večera a noci se nám podařilo odstranit další poruchy na vedeních. V současné době Dispečink ČEZ Distribuce eviduje sto poruch na vedení vysokého napětí a další na nízkém. Bez elektřiny je přes 11 000 odběrných míst a bez napětí máme 450 distribučních trafostanic,” popsala aktuální situaci Holingerová.

Škody odhaduje ČEZ předběžně na desítky miliónů korun. Na odstranění následků vichřice stále pracuje asi tisícovka zaměstnanců společnosti i subdodavatelských firem. „I když se nám daří domácnosti připojovat, práce jdou nyní pomalu. Následkem deště i sněžení je terén velmi podmáčený a máme problém se s těžkou technikou k poruše dostat. Nejsložitější situace je stále na Děčínsku, Českolipsku a Havlíčkobrodsku,” doplnila mluvčí ČEZ.

Video

V Praze při vichřici spadlo lešení.

V pondělí ve 21.00 energetici odvolali kalamitní stav v Plzeňském a Královéhradeckém kraji. Nadále kalamitní stav platí pro Karlovarský, Liberecký, Pardubický, Středočeský a Ústecký kraj a Vysočinu. Podle ČEZ budou zřejmě kalamitní stavy v těchto regionech postupně odvolávány během úterý.

Na železnici následky vichřice stále omezovaly provoz na třech tratích. Na trati mezi Havlíčkovým Brodem a Veselím nad Lužnicí byly vlaky kvůli padlým stromům na několika úsecích nahrazeny autobusy. Podobná je situace na trati mezi Českými Budějovicemi a rakouským Gmündem. Na trati mezi Kolínem a Havlíčkovým Brodem již sice vlaky mohou jezdit, ale v úseku Golčův Jeníkov–Světlá nad Sázavou jen po jedné koleji.