„Jako zastupitel Olomouckého kraje žádám hejtmana Olomouckého kraje, aby z rozpočtu kraje nebyly placeny náklady na cestu prezidenta Zemana v listopadu 2017,“ uvedl Jurečka, podle něhož by se náklady ve výši desítek až stovek tisíc korun, které prezidentské návštěvy regiony stojí, daly využít jinak.

„Nevidím důvod při zvýšeném rozpočtu kanceláře prezidenta, aby tyto náklady platily kraje ze svých rozpočtů,” dodal.

Jako zastupitel Olomouckého kraje žádám hejtmana Olomouckého kraje, aby z rozpočtu kraje nebyly placeny náklady na cestu...

Zveřejnil(a) Marian Jurečka dne 13. říjen 2017

Podle dalšího z opozičních zastupitelů Petra Daňka (Starostové pro Olomoucký kraj) by se na některém z příštích jednání zastupitelstva mohla zahájit diskuse o tom, jak moc se má kraj na placení prezidentských návštěv podílet. Daněk míní, že kraj jako hostitel nemůže zcela zrušit svoji finanční spoluúčast. „Nicméně nějaký limit přiměřenosti ceny by měl být,” řekl Daněk.

Jezdí moc často, míní zastupitel

Opoziční zastupitel a poslanec KSČM Alexander Černý podotkl, že prezident do Olomouckého kraje už jezdí příliš často a mohlo by se začít uvažovat o tom, zda by nebylo vhodné náklady na jeho cesty rozdělit mezi hejtmanství a prezidentskou kancelář.

„Mám pocit, že by to chtělo rozumnou dělbu. Asi není přirozené, aby se hostitel choval tak, že ho to vůbec nezajímá. Na druhou stranu prezidentův doprovod a celá ta anabáze s tím spojená je celkem náročná,” uvedl Černý.

Kraj už návštěvy stály přes milión korun

Prezident Zeman od nástupu do funkce v roce 2013 objíždí pravidelně všechny kraje. Do Olomouckého kraje dosud zavítal čtyřikrát. První tři návštěvy stály Olomoucký kraj dohromady více než 1,1 miliónu korun. Hlavní položku tvořily náklady na občerstvení, které v roce 2014 obnášely 183 201 korun, v roce 2015 to bylo 234 603 korun a loni 256 449 korun.

Také ubytování doprovodu prezidenta a jeho manželky bylo zaplaceno z rozpočtu kraje. Prezident přespal například v olomouckých hotelech Clarion a NH Hotel. Loni hejtmanství za ubytování prezidenta a jeho doprovodu zaplatilo bezmála 102 000 korun. Ubytování členů ochranky uhradila kancelář prezidenta.

Zeman na třídenní návštěvu Olomouckého kraje přijede ve středu 8. listopadu a ukončí ji v pátek 10. listopadu. Hejtman mu navrhl, aby navštívil Lipník nad Bečvou, Mohelnici a Zábřeh.

„Jsou to poslední tři města nad 5000 obyvatel, kam při svých předchozích návštěvách regionu dosud nezavítal,” řekla mluvčí kraje Eva Knajblová. Letos v březnu Zeman zamířil především na Olomoucko a Prostějovsko.

V kraji vládne koalice ANO, ČSSD a ODS.