Jako první dostal v diskusi slovo Kalousek, protože Babiš přijel pozdě kvůli tiskové konferenci na ministerstvu financí. A lídr TOP09 se opřel do kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD).

„Vládu můžeme nazvat vládou promarněných šancí a utahování šroubů,“ prohlásil. Kabinet podle něj nesplnil jediný úkol. Jako příklad uvedl penzijní pojištění či vzdělávání. „Promarnili jsme čtyři roky,“ uvedl.

Předvolební debata na Hospodářské komoře. Na snímku Miroslav Kalousek (TOP 09) a Andrej Babiš (ANO).

Předvolební debata na Hospodářské komoře. Na snímku Miroslav Kalousek (TOP 09) a Andrej Babiš (ANO).

FOTO: Petr Horník, Právo

Babiš: Jsme na špičce Evropy

„Pokud někdo kritizuje naši vládu, měl by si přečíst ta fakta. K 30. 9. jsme snížili dluh o 73 miliard,“ kontroval ihned Babiš. Česká republika je podle něj na špičce Evropy.

Důležitá je stabilita, aby se nepřijímala kupa nových zákonů, ale abychom udělali revizi toho, co tady jePavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL

„Udělali jsme všechno pro to, abychom vybrali daně. Co udělal pan Bárta v dopravě? Proč nemáme infrastrukturu a rychlé vlaky?“ vmetl Kalouskovi. Vít Bárta byl ministrem dopravy ve vládě Petra Nečase, ve které Kalousek působil jako ministr financí.

Kalousek dále mluvil o přijetí eura. „Po brexitu startuje diskuse o budoucnosti Evropy, na stole je model dvourychlostní Evropy. Hranice rychlého a pomalého pruhu půjdou po hranici eurozóny,“ nastínil. Varoval před tím, že by se ČR mohla ocitnout na periferii. „Pak už se nás nebude nikdo na nic ptát,“ podotkl.

Bělobrádek chce míň zákonů

Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek zase mluvil o tom, že zákonodárci by v budoucnu neměli přijímat desítky nových zákonů. „Důležitá je stabilita, aby se nepřijímala kupa nových zákonů, ale abychom udělali revizi toho, co tady je,“ míní.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura jako základní poselství své strany vypíchl nižší daně, méně byrokracie a více svobody. Místopředseda ČSSD Petr Dolínek zase prosazoval snížení daní pro drobné živnostníky či přívětivost ve formě digitalizace.