Podle standardních postupů žádost vyšetřovatelů nejprve projedná mandátní a imunitní výbor, který si poté pozve poslance, o jejichž vydání policie žádá, a ti se následně mohou s obsahem policejní žádosti seznámit.

Babiš ve čtvrtek prohlásil, že celá kauza je vylhaná. Policisté chtějí jeho a dalšího poslance ANO Jaroslava Faltýnka obvinit kvůli padesátimiliónové dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiš označil policejní žádost už dřív za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. [celá zpráva]

„Dnes můj právní zástupce požádal paní (Miroslavu) Němcovou, aby nám dala ten papír od policie k dispozici, když už ho média citují a my ho nemáme. Já vlastně nevím, k čemu se mám vyjadřovat,” řekl Babiš. Zopakoval kritiku policie a poukázal na znovu na to, že případ podle něj dostal přidělený policista Pavel Nevtípil, který je „velice kontroverzní” a „podílel se na odcizení firmy Neograph”.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se již v pondělí proti obvinění z politické manipulace ohradil. Odmítl, že by byla žádost načasována tak, aby ovlivnila podzimní volby, což Babiš ve čtvrtek zopakoval. Postavil se i za vyšetřovatele a připomněl, že kauzu dozoruje městské státní zastupitelství. [celá zpráva]

Kubiceho zpráva číslo dvě, tvrdí Babiš

„Pro mě je to Kubiceho zpráva číslo dvě. Tradiční strany nemají co říct, tak mluví o Čapím hnízdě až do voleb,” řekl ve čtvrtek Babiš. K pátečnímu jednání sněmovního výboru, který by měl navrhnout jeho zbavení imunity, komentovat nechtěl. „Počkejme si na to, co řeknou. Já bych rád věděl, co policie vlastně požaduje,” řekl.

Babiš údajně byl na policii 23. července a byl prý označen za svědka. „Pokud za deset dní zjistili, že jsem hlavní organizátor, tak se tomu musím smát, je to totální blábol,” poznamenal. Odmítl, že by z politiky odešel. „Takovou radost bych jim neudělal, celá kauza je jenom o politice. Myslím, že lidé nejsou hloupí a vidí to načasování,” řekl.

Pokud hnutí ANO při volbách neuspěje, neuspěje podle něj už nikdo nikdy. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,” řekl bývalý ministr financí, který spolu s Faltýnkem čelí trestnímu oznámení v souvislosti s Čapím hnízdem od sklonku předloňska.

Babišovu autogramiádu v Novém Městě na Moravě narušili i jeho odpůrci. [celá zpráva]

Babiš podle policie o všem věděl a vše organizoval

Sněmovna dostala od policie žádost o vydání Babiše a Faltýnka minulý týden. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se začne žádostí zabývat v pátek. O vydání či nevydání pak rozhodne Sněmovna na zářijové schůzi. Babiše chce policie podle médií stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství.

Podle zjištění Práva policisté v pětistránkové žádosti o zbavení imunity zaslané Sněmovně popsali průběh údajného dotačního podvodu, v němž figurují i Babišovi příbuzní a spolupracovníci. Babiš podle policie řídil a koordinoval kroky těchto osob, a to zcela vědomě a s dokonalou znalostí všech skutečností, s cílem získat neoprávněně finanční prostředky na výstavbu Čapího hnízda. [celá zpráva]

Babiš tvrzení policie už dříve odmítl. „Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie, žádné osoby jsem ve vztahu k jakékoli trestné činnosti, natož v souvislosti s Čapím hnízdem, nikdy nenaváděl, neorganizoval ani neřídil,” řekl Právu. [celá zpráva]

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny se žádostí začne zabývat tento pátek, celá Sněmovna by měla o vydání obou poslanců rozhodovat na své schůzi, která začne 5. září. Poslance ani senátora nelze podle ústavy trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem.