Sobotka je přesvědčen, že navýšení mezd by se dalo financovat z letošního rozpočtu, kde existují rezervy. „Jsme schopní se s tím vyrovnat,” míní Sobotka.

Mzdy by se mohly zvednout 670 000 lidem. „Měli bychom se dohodnout s koaličními partnery, že by to zvýšení platů mělo být jednou z priorit rozpočtu v příštím roce,” dodal premiér.

Stejně tak je premiér přesvědčen, že by ekonomika zvládla další navýšení minimální mzdy. Ze současných 11 000 by se mohla zvednout na 12 200 korun, jak navrhuje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „To navýšení odpovídá ekonomickým možnostem ČR,” odtušil Sobotka.

O výši minimální mzdy bude vláda jednat na svém příštím zasedání.

Snižte daně, vybízí ODS

Občanští demokraté premiérovi vyčetli, že se snaží před volbami kupovat voliče. Strana místo zvyšování mezd navrhuje snížení daní a odvodů, které by lidem nechalo v peněženkách více peněz.

„Vláda premiéra Sobotky měla čtyři roky na to, aby zvýšila životní úroveň všech zaměstnanců, neudělala však téměř nic. Místo toho teď pouze rozděluje společnost a chaoticky rozdává předvolební úplatky,” uvedl šéf ODS Petr Fiala.