Ludvík ve středu ráno šel na jednání s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) s žádostí o navýšení plánovaných 6,947 miliardy korun o dalších 3,708 miliardy. Výsledná dohodnutá částka dvě miliardy je podle něj „ořezaná na kost“.

Jednání s Pilným si ministr zdravotnictví chválil, bylo podle něj velmi racionální. „Šli jsme kapitolu po kapitole, položku po položce. Ale samozřejmě že finance bojují. Finální rozhodnutí bude určitě na vládě,“ řekl novinářům po schůzce.

Návrh počítající pro zdravotnictví s necelými sedmi miliardami je podle Ludvíka dokonce o 1,25 miliardy nižší než současný rozpočet. Před jednáním ministr řekl, že peníze chce na strategické investice a dotační programy, například na rezidenční místa pro mladé lékaře.

Na některé opravy nemocnic se nedostane

Ministerstvo z rozpočtu platí provoz státních institucí, jako jsou Státní zdravotní ústav, Státní ústav pro kontrolu léčiv nebo krajské hygienické stanice, celkem jich je včetně přímo zřizovaných nemocnic a dalších zdravotnických zařízení 73. Další peníze, asi 277 miliard korun, rozděluje prostřednictvím úhradové vyhlášky zdravotním pojišťovnám. Asi 69 miliard z nich platí stát za děti, seniory a další státní pojištěnce.

Na opravy ministerstvem spravovaných nemocnic mělo být příští rok vyčleněno přes deset miliard korun. Část chce čerpat z evropských fondů. Už teď je podle Ludvíka zřejmé, že na některé se nedostane. „Nechci do kapitoly nic, co by se příští rok neutratilo, protože to není ještě ani vysoutěženo,“ vysvětlil ministr.

Peníze tak nejspíš nezíská fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích. „Ještě nemají ani projekt. Tak jsem panu řediteli říkal, ať si vezmou svoje peníze na spoluúčast a za ně si vysoutěží projekt. Soutěž na projekt trvá čtyři až šest měsíců, když to jde rychle. V lednu či únoru budou mít projektanta, který to bude nejméně půl roku malovat. V říjnu nebo v listopadu budou vypisovat soutěž a pak už je to otázka roku 2019, protože soutěž skončí na jaře,“ uvedl Ludvík.

Brabec vyjednal navíc 210 miliónů

Ludvík nebyl jediný, kdo ve středu po financích žádal peníze z rozpočtu navíc. Za Pilným zamířil i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO), který dojednal navýšení rozpočtu pro své ministerstvo o 210 miliónů korun. Původně chtěl 280 miliónů.

Podle Brabce je výsledkem jednání rozumný kompromis. O chybějících 70 miliónů korun se zkrátí investiční nebo provozní náklady podřízených organizací, jako je Český hydrometeorologický ústav nebo Česká inspekce životního prostředí.

Přidané peníze chce ministr využít hlavně na dotační program péče o krajinu. V něm jsou podle něj tisíce malých projektů, například na ruční kosení vzácných luk. Další peníze použije jako kompenzace pro státní podniky nebo i zemědělce, kterým je hospodářská újma kvůli ochraně přírody hrazena státem. Například státní podnik Lesy ČR chce podle dřívějších informací roční náhradu újmy zhruba 72,5 miliónu korun, další peníze chodí Vojenským lesům a statkům.

Brabec dodal, že ministerstvu celkový meziroční propad rozpočtu MŽP o zhruba čtyři miliardy korun na 13,1 miliardy nevadí, protože se budou moci peníze operativně navýšit při čerpání evropských fondů.

„Nejdu tam žebrat, včera jsem slyšel nějaké zmínky o tom, kdo si jde pro nějaké zlaťáky. Správný ministr financí se má o každou kačku prát jako eskymácký pes, což si myslím, že dělal pan (Andrej) Babiš (ANO), a dělá to i pan Pilný,“ řekl ministr ještě před středečním jednáním.

V úterý jednalo s ministrem financí o rozpočtu na příští rok pět ministrů.