Hlavní obsah
Ivan Pilný Foto: Jan Handrejch, Právo

Podnikatelem, manažerem, investorem, zakladatelem české pobočky Microsoft je Ivan Pilný, kterého navrhl předseda hnutí ANO Andrej Babiš na post ministra financí. Absolvent ČVUT obor kybernetika se do vyšších pater české politiky dostal v roce 2013, kdy jako nestraník vedl kandidátku hnutí ANO v Královéhradeckém kraji. Stal se poslancem a vede sněmovní hospodářský výbor. Členem hnutí ANO se stal v roce 2014.

Ivan Pilný Foto: Jan Handrejch, Právo
Ivan Pilný

Pilný založil českou pobočku Microsoftu a v letech 1992 až 1998 byl jejím generálním ředitelem. Působil také v telekomunikacích. Byl předsedou předsednictva Českého Telecomu (nyní Telefónica Czech Republic a.s.), ředitelem telekomunikační společnosti eTel a prezidentem Sdružení pro informační společnost.

Byl společníkem ve firmách L.R. Trade, s.r.o., Agilitas, s.r.o., ANGELart, s.r.o. a Break2win s.r.o. V poslední zmiňované působí dosud.

Založil obecně prospěšnou společnost Pracujme chytřeji, v současné době v ní figuruje jako člen dozorčí rady. Širší veřejnosti je znám spíše svým působením v pořadu České televize Den D. Začínající podnikatelé v něm představovali své nápady, snažili se zaujmout investory a získat od nich rady a kontakty. Pilný byl jedním ze skupiny investorů.

Často publikuje, je autorem několika knih, například Jak si říct o peníze, Máte na víc! Probuďte svůj mozek, Příště spadni líp!, Manéž informačního věku, Aby vám neuplavalo mejdlo.

Ačkoliv ve vyšších patrech české politiky se pohybuje až od získání poslaneckého mandátu v roce 2013, spoluzakládal a byl místopředsedou politické strany Občané.cz. Za ni se pokoušel kandidovat do Poslanecké sněmovny, ale bez úspěchu. Poslanecký mandát získal až jako nestraník na kandidátce hnutí ANO. Do hnutí vstoupil o rok později a patří mezi kritiky poměrů uvnitř hnutí.

Například před dvěma lety, když se na sněmu hnutí ucházel o post místopředsedy, ostře kritizoval tehdejší nově zvolené vedení, především tehdejší šéfku pražské organizace Radmilu Kleslovou. Ta nakonec vedení hnutí opustila po aféře, kdy vyšlo najevo, že pracovala pro několik státních a polostátních firem za vysoké finanční odměny. Pilný tehdy tvrdil, že do vedení hnutí se dostali lidé, kteří ho využívají jako výtah k moci. Pilnému se nepodařilo dostat do vedení hnutí a neúspěšný byl také v únoru 2017 na sněmu ANO.

Ostře se vyjadřoval i ke skutečnosti, že se v hnutí objevují lidé komunistickou minulostí. "Nedělá mě šťastným, že tam komunisty máme," řekl tehdy. Na adresu Babišovy kauzy spolupráce s StB řekl: "Pokud by se objevily důkazy, že pan Babiš spolupracoval s StB, nemohl bych v hnutí zůstat, musel bych odejít. Ukázalo by se totiž, že nám lhal. Ale opravdu si nemyslím, že se to stane". Slovenské soudy v letech 2014 a 2015 rozhodly, že Babiš byl ve evidován neoprávněně.

Zpočátku nebyl velkým příznivcem zavedení vlajkové lodi Babišova programu a to zavedení elektronické evidence tržeb (EET), názor ale později změnil. "Kdo neplatí daně, má neopodstatněnou výhodu," uvedl například v červenci 2015. Nedávno se vyjádřil, že EET přispívá ke stabilitě podnikatelského prostředí, kde daně mají platit všichni.

Ivan Pilný se narodil 6. července 1944 v Praze. Je ženatý a má čtyři děti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků