Na tehdejší katastrofu vzpomíná bývalý starosta obce Karel Palivec. Kvůli dlouhotrvajícím dešťům a nasáklé půdě se vylil zdejší Metelský rybník, jehož hráz množství vody nevydržela. Kolem čtvrté hodiny ráno se hráz protrhla a voda se vyvalila do vesnice.

Letecké snímky obce Metly před povodní

Letecké snímky obce Metly před povodní.

FOTO: obec Metly

„Za normálního stavu se před lovem vypouští rybník šest týdnů, teď bylo za tři hodiny hotovo,“ vzpomíná na tehdejší průběh povodní Palivec.

Nebyla tu vesnice, ale planina. Nebyly tu žádné trosky, většinou byla po baráku díra v zemibývalý starosta obce Metly

„Bylo jen slyšet rachot balvanů z hráze, nikde už nesvítilo světlo. Nedalo se tu nic dělat, ves byla roztržená na dvě části. Baráky zmizely pod vodou, že jim byl vidět jenom komín, někdy ani to ne. Voda opadla a nebylo tu nic,“ popisuje dál.

„Když jsme se podívali na tu vesnici, tak to nebyla vesnice, ale planina. Nebyly tu žádné trosky, většinou byla po baráku díra v zemi, na vsi hromada kamení, bahna, větví, stromů,“ vzpomíná na tehdejší katastrofu, při které povodeň srovnala se zemí třináct domů a několik dalších muselo být následně zbouráno.

Jedním z bývalých obyvatel vsi, kterému povodeň vzala dům, je Josef Zach. Ten povodeň přečkal na chalupě, kam stačil odvézt jen auto a psa. Když po povodni přišel s rodinou k místu, kde stával jeho dům, nic tam už nebylo. „Z našeho domu nezbylo nic,“ vzpomíná pan Zach.

Hráz Metelského rybníka se protrhla a voda zaplavila vesnici

Hráz Metelského rybníka se protrhla a voda zaplavila vesnici.

FOTO: obec Metly

Podle bývalého starosty tehdy nikdo nevěděl, co se bude dít. Obyvatelé podkládali lednice či přesouvali králíky do vrchních částí králíkárny s tím, že pokud hladina vody stoupne, ráno vytřou, vše vysuší a bude to v pořádku. Jenže ráno už se nebylo kam vrátit. „Už je to patnáct let a dodnes člověku běhá mráz po zádech, když si na to vzpomene. Myslím, že to má každý, kdo to tehdy zažil,“ říká Palivec.

Katastrofa obce Metly, která se stala symbolem tehdejších povodní jižních Čech, však semkla obyvatele i mnoho dalších ve vlně solidarity. „Nějakých pět, šest tisíc subjektů se podílelo na pomoci, ať již finančně, nebo fyzicky. Například sem tehdy přijel jeden podnikatel s miliónem korun v hotovosti, které obci anonymně daroval. Nebo nám přišla obálka od nějaké babičky z Českého Krumlova, kde byl svatý obrázek, padesátikoruna a vzkaz jak nám drží palce,“ dodal Palivec.

13 domů spladlo, další se musely na doporučení statika zbourat

13 domů spladlo, další se musely na doporučení statika zbourat.

FOTO: obec Metly

V současné době je hráz Metelského rybníka větší i silnější a obsahuje prvky, kterými se dá kontrolovat stabilita hráze. Podle Palivce je ves díky hrázi dobře zabezpečená na několik generací dopředu.

O povodních v roce 2002
V srpnu 2002 zaplavila velká voda Čechy ve dvou vlnách. První (7.-11.8.) naplnila koryta řek na jihu a západě Čech, postupně ale opadala. Druhá vlna (12.-16.8.) byla mnohem silnější, s katastrofickými následky.
Trvalý déšť způsobený pomalu postupující tlakovou níží v první vlně rozvodnil většinu jihočeských a západočeských toků. Déšť pak nakrátko ustal, 11. srpna se ale nad jihozápadem Čech střetly dva frontální systémy a začalo pršet ještě víc. Přesycená půda už další vodu nezadržela, a ta se tak řítila do přeplněných řek. Nejpostiženější bylo povodí Vltavy.
Už 12. srpna byla pod vodou všechna velká města na jihu a západě Čech. Nejhorší situace byla v Sušici, Strakonicích, Klatovech, Písku, Plzni, Českém Krumlově, Českých Budějovicích, Berouně a Praze. V krajích byl vyhlášen stav nouze.
V Praze se Vltava rozlila po Kampě, Holešovicích a Karlíně. Historické centrum ochránily protipovodňové bariéry. Největší škodu voda způsobila v metru, kde zatopila 18 stanic a téměř 20 kilometrů kolejí.
Nejhůře katastrofa postihla vesnice v záplavových oblastech. V obci Metly na Strakonicku zničila šestimetrová vlna z rybníka 15 domů uprostřed vsi. V Zálezlicích u Mělníka pak kvůli povodni spadlo přes 120 domů. Rozvodněné Labe zaplavilo mimo jiné areál neratovické chemičky Spolana, přičemž z továrny unikly desítky tun chemikálií.
Povodně si vyžádaly 17 lidských životů. V Č. Budějovicích, Táboře, Třeboni a Šanovicích zahynuli lidé odčerpávající vodu a pomáhající dobrovolníci, v Mutenicích přišel o život člen povodňové komise. Několik lidí zemřelo uvnitř svých domů a chat, které strhla voda. Dva lidé utonuli v autech, další tři lidi včetně raftařky strhl proud. V Děčíně zemřel jeden člověk při odstřelu lodi, další oběť si na Písecku vyžádal pád podmáčeného stromu.
Postiženo bylo přes 750 obcí, téměř čtvrt miliónu lidí muselo být evakuováno. Celkově velká voda způsobila škodu přes 73 miliard korun, z čehož 6 miliard stálo zprovoznění pražského metra.
Jedním ze symbolů povodní se stal také lachtan jihoafrický jménem Gaston z pražské zoologické zahrady. Gaston využil zaplavené spodní části zoo a vydal se po Vltavě na cestu za svobodou. Po necelém týdnu a 300 kilometrech ho chytili v Labi němečtí záchranáři. Gaston ale následně pošel vyčerpáním.
ČTĚTE TAKÉ:
Patnáct let od povodní: Zkáza udělala z Karlína lukrativní čtvrť 
Patnáct let od povodní v Hroznětíně: Většina města je nepojistitelná 
Patnáct let od povodní v Neratovicích: Z domu mu zůstala stát jen zadní stěna 
Patnáct let od povodní: Kde bývaly Metly, zůstala jen planina 
Patnáct let od povodní: V Mlékojedech velká voda nebývá, myslel si majitel. Dům musel zbourat 
Patnáct let od povodní: Blatná první vlnu zvládla, zkáza se přihnala až z protrhaných rybníků 
Patnáct let po povodních v Libiši: Kvůli chlóru ze Spolany jsme si měli zavřít okna. Žádná jsme neměli 
Patnáct let od povodní v Sedlci: Rok a půl trvalo, než z bahna udělali zase domov 
Patnáct let od povodní: Voda přišla ve středu, v sobotu a v neděli, vzpomíná cukrář z Ledenic
Patnáct let od povodní v Libiši: Připadalo mi to jako v roce 1945, kdy rozbombardovali část Neratovic
Patnáct let od povodní: V Písku si velká voda odnesla dva lidské životy