Sjezd lidovců v neděli vyzval vedení strany, aby usilovalo o změnu volebních zákonů. Chtěli by posunout práh, který je ve volbách potřeba překročit pro vstup do dolní komory.

ČTĚTE TAKÉ:
Koalice lidovců a Starostů v režii Renče: Kamarádi ze skauta
Bělobrádek drtivě porazil Čunka a obhájil post šéfa lidovců
Lidovci definitivně schválili koalici se Starosty

Jednotlivé strany nyní musí získat pět procent hlasů. Dvojkoalice musí překonat desetiprocentní hranici, trojkoalice patnáctiprocentní, čtyři a více stran musí mít minimálně dvacet procent.

Uzavírací klauzule by se však měla podle lidovců změnit. Dvoukoalicím by podle KDU-ČSL mělo stačit získat sedm procent, trojkoalicím deset procent.

V tandemu se Starosty

KDU-ČSL jde do sněmovních podzimních voleb v koalici s hnutím Starostové a nezávislí. Definitivně si to lidovci odsouhlasili v sobotu během sjezdu v pražském Top Hotelu.

Dvoukoalice KDU-ČSL a STAN momentálně podle předvolebních průzkumů balancuje na hranici. I někteří straníci během diskuze varovali, že by se mohlo stát, že by lidovci skončili těsně před dveřmi dolní komory.

Video

Předvolební klip KDU-ČSL a Starostů v režii Filipa Renče

Vedení však takové obavy nemá. „Máme průzkumy, že ten maximální potenciál je 22 procent, reálný se v současné době pohybuje kolem 13,“ tvrdí šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Sjezd si během víkendu nové vedení, Bělobrádek obhájil post šéfa strany. S 84 procenty drtivě porazil senátora a zlínského hejtmana Jiřího Čunka. Prvním místopředsedou KDU-ČSL zůstává ministr zemědělství Marian Jurečka.

Strana si také vybírala širší vedení, do celostátního výboru strany si zvolila europoslankyni Zuzanu Roithovou, která neobhájila funkci místopředsedkyně strany. V celostátním výboru zasedne Čunek. Do výboru se nedostal poslanec Ludvík Hovorka, který dlouhodobě vystupuje proti volební koalici s hnutím STAN.