„Prezident Miloš Zeman se seznámil s návrhem na jmenování Ivana Pilného ministrem financí. Prezident republiky nemá proti tomuto návrhu námitky,” uvedl v pátek na Twitteru Ovčáček.

„Lze očekávat, že jmenování proběhne příští týden,” dodal.

 

Pilný řekl, že informaci o konkrétním dni, kdy bude jmenován, ještě od Hradu nedostal.

Komentovat nechtěl ani fakt, že prezident médiím sdělil, že k jeho jménu nemá výhrady, bez toho, aby se s ním sešel.

„Mám naplánované jednání se dvěma náměstky ministerstva financí na začátek příštího týdne, protože si chci udělat lepší obraz o tom, co se tam děje,“ popsal Pilný, jak probíhá přebírání resortu. S Babišem se musí sejít, ale ještě neví kdy.

„Jsem rád, že prezident republiky nemá námitky proti nominaci Ivana Pilného na post ministra financí a že ho v příštím týdnu přijme. Je to skvělá zpráva i proto, že vládní krize je tím u konce a dál už nebude otravovat lidi,” napsal na svůj profil na Facebook Babiš.

Sobotka už připravil kompetenční žalobu

Zeman návrh premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání Babiše dostal 5. května a stal se terčem kritiky, když na něj nereagoval bez odkladu. Prezident argumentoval, že Babišovu odvolání brání koaliční smlouva a že chce znát jméno Babišova nástupce.

S otázkou, zda je podle ústavy povinen bezpodmínečně odvolat člena vlády na návrh jejího předsedy, jak je napsáno v čl. 74, se chtěl obrátit na Ústavní soud.

Babiš za sebe nejdříve navrhl svou náměstkyni Alenu Schillerovou, kterou Sobotka odmítl, kývl až na navržení poslance a předsedy hospodářského výboru Sněmovny Pilného.

Sobotka ve čtvrtek uvedl, že už připravil kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud nebude Zeman neprodleně konat při výměně ministrů financí. [celá zpráva]

Na Twitteru Sobotka vyjádřil radost nad tím, že Hrad reagoval na jeho výzvu.