„Nákup dalších vozidel Pandur je reakcí na rozhodnutí Topolánkovy vlády, která se rozhodla snížit počet nakupovaných vozidel. Dnes se ukazuje, že to nebylo správné. Vracíme se k rozhodnutí z roku 2006. Ministr obrany nás informoval, že ambicí je dostat se na počet pandurů z rozhodnutí v roce 2006,“ řekl Sobotka.

Paroubkův kabinet tehdy odhlasoval, že od firmy Steyr koupí 200 transportérů za 23,6 miliardy korun. O tři roky později kabinet Mirka Topolánka (ODS) schválil nákup pouze 107 pandurů.

Navýšení ceny

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se zástupci generálního štábu rovněž v pondělí seznámil ministry s důvody navýšení ceny za objednané dvě desítky obrněných vozidel Pandur. Oproti původním předpokladům by měly stát o téměř 800 miliónů korun víc, tedy přes dvě miliardy.

„Souvisí to s tím, jaké budou použity podvozky. Budou použity nové podvozky, a ne už vyrobené, a bude použito vybavení podle potřeb armády,“ komentoval premiér.

Vojáci své původní požadavky podle Stropnického specifikovali v roce 2013. „Od té doby ale došlo ke změně bezpečnostní situace ve světě, na kterou musíme reagovat nejen nákupem moderních zbraní, ale také inovací a zdokonalením výzbroje u již zahájených projektů, což je tento konkrétní případ,“ uvedl dříve Stropnický ke změně ceny o 796 miliónů.

Vozidla budou podle ministerstva zajišťovat vysokou pancéřovou ochranu posádky a budou vybavena odolnější sofistikovanou komunikační, výpočetní a přenosovou technikou poslední generace.