Královéhradecký kraj zasáhlo v noci sněžení a silný vítr tvoří na silnicích sněhové jazyky a závěje. Na hlavní silnici mezi Hradcem Králové a Jičínem se u Všestar vytvořila ledovka a auta na cestě uvízla v obou směrech.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Silnice v okolí Trutnova v Královéhradeckém kraji

Problémy kvůli sněhovým jazykům mají řidiči i u Starého Místa na Jičínsku na cestě z Jičína do Poděbrad. Řidiči musejí být v celém kraji při jízdě velmi opatrní. Policie ráno vyjela k řadě nehod.

Auto uvízlé u silnice nedaleko Chýně u Prahy

Auto uvízlé u silnice nedaleko Chýně u Prahy

FOTO: Pavel Jaňurek, Novinky

Na železniční trati mezi Ostroměří a Lázněmi Bělohrad na Jičínsku kvůli spadlému stromu vykolejil před 05.00 osobní vlak. Provoz na trati byl zastaven, náhradní autobusovou dopravu České dráhy ale nemohly nasadit kvůli nesjízdným silnicím. Ve vlaku jeli čtyři cestující, kterým se nic nestalo. „Na stanici Ostroměř cestující došli za doprovodu hasičů pěšky,” řekla mluvčí krajských hasičů Martina Žahourková.

Sypač v Hradci Králové

Sypač v Hradci Králové

FOTO: David Taneček, ČTK

Také dopravu v Pardubickém kraji značně ztěžuje sněžení a silný vítr. Na některých místech se vytvářejí sněhové jazyky, jinde je na vozovkách vrstva rozbředlého nebo uježděného sněhu. Všechny komunikace jsou ale s opatrností sjízdné, i když některé menší jen v jednom jízdním pruhu, řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Marian Cvrkal. „Týká se to vyšších poloh nad 500 metrů nad mořem v oblasti Poličky, Lanškrouna nebo Hlinska,” uvedl Cvrkal.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Sněhové závěje v Královéhradeckém kraji

Přívaly sněhu komplikují od rána dopravu v Libereckém kraji. Přes noc napadlo od pěti do 40 až 50 centimetrů sněhu. Nejvíc sněhu přibylo v Krkonoších. Stále sněží, navíc vane silný západní vítr, který na silnicích vytváří sněhové jazyky. Veškerá technika je v terénu, silničáři přesto doporučují, aby ti, kdo nemusí, na silnice nevyjížděli.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Odklízení sněhu v Karlovarském kraji

Na Semilsku, Jablonecku a Liberecku by neměly kamióny vyjíždět do vyšších poloh, řekl Pavel Pospíšil z Krajské správy silnic Libereckého kraje. Pro kamiónovou dopravu jsou v Libereckém kraji uzavřeny tři silnice. Dopravu zejména na Českolipsku komplikují také popadané stromy.

Mokrý sníh v Libereckém kraji lámal stromy

Mokrý sníh v Libereckém kraji lámal stromy

FOTO: Michael Polák, Právo

Od půlnoci do rána řešili hasiči téměř 40 událostí, a některé zahrnovaly další dílčí zásahy. Spadlých stromů hasiči objevili po cestě k zásahu daleko víc, než bylo nahlášeno. „Například na Novoborsku bylo více než 30 spadlých stromů vlivem větru,“ uvedla mluvčí hasičů Zdeňka Štrauchová.

Nový Bor v Libereckém kraji vydal ve středu dopoledne zákaz vstupuna místní lesní hřbitov. Bude trvat až do 6. ledna. „Pod tíhou mokrého těžkého sněhu se lámou větve stromů a návštěvníkům hrozí vysoké nebezpečí úrazu,” uvedla mluvčí radnice Radmila Pokorná.