Nobelovu cenu, o které se Zeman v v bonmotu v souvislosti s Babišem v projevu zmínil, si podle Sobotky zaslouží úředníci a ministři za vyčerpání peněz z evropských dotací. Řekl to v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Když už mluvíme o nějakých Nobelových cenách, tak by je měli dostat ti ministři a státní úředníci, kteří se zasloužili o to, že jsme dočerpali evropské fondy.premiér Bohuslav Sobotka

„Ten projev prezidenta Zemana v Poslanecké sněmovně byl nekritický vůči Andreji Babišovi, protože když už mluvíme o nějakých Nobelových cenách, tak by je měli dostat ti ministři a státní úředníci, kteří se zasloužili o to, že jsme dočerpali evropské fondy,” řekl Sobotka.

Je podle něj jejich zásluha, že letos Česká republika získala tolik peněz z evropského rozpočtu, že by měl státní rozpočet skončit v přebytku.

Potíže u Ťoka

Sobotka se s Babišem setká v úterý v rámci svých bilančních schůzek s členy své vlády. Premiér poznamenal, že na straně ministra financí vidí nedostatek v tom, že dosud nebyla přijata novela zákona o rozpočtových pravidlech, která souvisí s čerpáním evropských prostředků. Babiše kritizoval také za návrhy změn v systému elektronické evidence tržeb.

Předseda vlády zároveň potvrdil svá slova ze sobotního zasedání širšího vedení sociální demokracie, kde předsedu hnutí ANO označil za "neférového hráče", který zneužívá moc a média. [celá zpráva]

Sobotka zopakoval, že největší potíže na ministerstvech řízených hnutím ANO vidí u ministra dopravy Dana Ťoka. „Pokud Andrej Babiš nechce vyměnit ministra dopravy, což už avizoval před několika týdny, tak samozřejmě přebírá plnou zodpovědnost i on osobně za to, co se odehrává na ministerstvu dopravy,” řekl Sobotka.