„Přestože ctíme právo nejpočetnějšího senátorského klubu ČSSD navrhnout předsedu Senátu, v případě, že sociální demokraté navrhnou Milana Štěcha, senátoři klubu Starostové a nezávislí pro něj nemohou a nebudou hlasovat,” stojí v prohlášení senátorů STAN.

„Důvodem je jeho vstřícné až servilní prohlášení vůči Číně kvůli přijetí tibetského dalajlámy, které jako jeden ze čtyř nejvyšších ústavních činitelů podpořil,” konstatují senátoři.

„Senátoři STAN a KDU-ČSL se dohodli, že Štěcha nepodpoří. Vadí jim, že se nedistancoval od prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů o Číně,” potvrdil Novinkám mluvčí Starostů Karel Kreml.

Původně chtěli Štěcha podržet

K sesazení Štěcha z jeho postu na ustavující schůzi 16. listopadu vyzvala jako první TOP 09 v případě, že dosavadní šéf Senátu nevezme svůj podpis zpět.

Senátoři STAN i KDU-ČSL se proti návrhu TOP 09 nejprve poměrně ostře vymezili, o to překvapivější je nynější změna jejich názoru. Šéf klubu STAN Jan Horník původně vzkázal, že TOP 09 se snaží svézt na nějaké vlně, zatímco Starostové považují Štěcha za nejlepšího kandidáta. Šéf klubu KDU-ČSL Petr Šilar zase prohlásil, že lidovci v Senátu nepotřebují „rady pana Kalouska”. [celá zpráva]

V klubu KDU-ČSL je 16 senátorů a klub STAN má 11 členů. Štěch zatím může počítat jen s podporou 25 senátorů z klubu ČSSD. Bude tedy záležet na senátorech z ODS a nezařazených zákonodárcích.