Vlk v textu nazvaném Umění myslet přiznal, že se původně hodlal rovněž zúčastnit setkání s tibetským duchovním dalajlamou. S ním se mimo jiné setkal i Herman, přičemž jeho účast měla být důvodem pro to, aby Hrad vyškrtl Bradyho ze seznamu oceněných.

„Když potom celá záležitost vyhřezla různými lživými prohlášeními ze strany Hradu, a já jsem byl dobře informován o jejím průběhu, musím se rozhodně postavit na stranu těch, kdo odsuzují takovéto kšeftaření s významnými symboly naší státnosti a snižování prezidentského úřadu,” uvedl kardinál a připomněl, že prezident Zeman byl již zapojen do vícero kauz.

„Tato je však, myslím, velmi flagrantní, a proto si zaslouží protest zdravě uvažujících občanů neúčastí na udělování státních vyznamenání, pakliže se s nimi takto kšeftuje,” vyzval Vlk, který zároveň očekává, že přijdou i další kauzy.

Vyslovil zároveň naději, že tyto „vybudí národ k pochopení, že podobné jednání snižuje v celém světě pověst našeho národa, kterou mnohé osobnosti v minulosti budovaly, a že napříště bude nutné kvalitněji vybírat kandidáty na tento nejvyšší post v naší společnosti”.

K bojkotu slavnostního ceremoniálu se již přihlásila řada politiků i rektorů veřejných vysokých škol.