Do svého volebního štábu ve Zlíně dorazil Čunek po sečtení téměř sta procent hlasů v sobotu po osmnácté hodině. To už měli lidovci v domě jasno. Přijížděl jim muž, který povede Zlínský kraj v následujících čtyřech letech. Už jen sestavit koalici. Jednání o ní začínají v neděli.

Nic jsem nesledoval, až když jsem sedl do auta a jel sem.Jiří Čunek

V sobotu večer se již spekulovalo o některých možných variantách. Hlavně se ale slavilo. „Je to pro mě ohromné zadostiučinění vůči tomu, co se mi stalo, když jsem přišel do Prahy v roce 2007, stal se ministrem a předsedou KDU a myslel jsem si, že to dotáhnu s KDU někam dál a že se nám podaří odstranit to negativní vnímání velké části voličů, protože KDU se pořád motala pod dvojciferným číslem,“ sdělil na otázku Práva Čunek.

Video

Oslava ve volebním štábu. Zdroj: Právo

„Já jsem skutečně v té době měl touhu to vytáhnout, ale asi to na mě bylo moc vidět a ti hoši mazaní v Praze, kteří si uměli správně podplatit ty policisty, státní zástupce, tak se mnou zatočili. Já jsem na to vůbec nebyl připravený. Z tohoto pohledu mám ohromnou radost, že se ukázalo, že KDU může být volitelná strana, že záleží jenom na lidech. Důležité je přesvědčit lidi, ať nevolí strany, ale volí konkrétní lidi, a to se nám snad tady ukázalo,“ pokračoval Čunek.

Pracoval na zahradě

Současný starosta Vsetína hodlá svůj post přenechat některému ze svých zástupců. Zatím však není známo, kdo ho nahradí.

Čunek tradičně průběh voleb příliš nesledoval a pracoval na zahradě, po příjezdu do Zlína ani neznal počet preferenčních hlasů, které získal. „Nic jsem nesledoval, až když jsem sedl do auta a jel sem. Samozřejmě mi volali a měl jsem tisíc SMS, tak jsem věděl, že jsme zvítězili, ale nenapadlo mě zeptat se, kolik jsem měl preferenčních hlasů. Řekněte mi, koho by vítězství nepotěšilo, když závodí.“

Výsledek krajských voleb ve Zlínském kraji

Výsledek krajských voleb ve Zlínském kraji

FOTO: David Ryneš, Novinky

Lidovci získali 22,97 procenta hlasů a 12 z celkových 45 mandátů. Na druhém místě skončilo hnutí ANO, které bude mít osm zastupitelů. Třetí sociální demokraté a čtvrtí STAN budou mít šest zastupitelů, v zastupitelstvu usednou čtyři komunisté a zastupitelé Svobodných a Soukromníků, tři za ODS a dva zástupci hnutí Svoboda a přímá demokracie - Tomia Okamury.

K volbám přišlo ve Zlínském kraji 38,5 procenta lidí, v roce 2012 jich volilo 40,34 procenta. Čunek získal 14 468 preferenčních hlasů. „Jsem velmi rád, že se nám to podařilo, mám radost. Máme kvalitní lidi, dokonce bych řekl, že jsme měli i přetlak, kdyby bylo více zastupitelů, obsadili bychom i více míst kvalitními lidmi,“ podotkl expředseda KDU-ČSL.