Prezidentská kancelář svůj krok zdůvodnila tím, že omluvou by stát převzal za prezidentova slova zodpovědnost, což by České republice mohlo způsobit újmu v podobě bezpočtu dalších žalob.

KOMENTÁŘ DNE:
Vláda není polokomunistická - Argumentaci k povaze nové vlády s důvěrou analyzuje Jiří Pehe. Čtěte zde >>
Zvítězí anglický lid, nebo EU – Britsko-unijní bitvu o brexit komentuje Alexander Tomský. Čtěte zde >>

„Pokud prezident hodlá urážet tisíce lidí, nelze vyloučit, že ty tisíce lidí budou podávat žaloby na Českou republiku. Ale to my nevíme, co mají nebo nemají v plánu,“ konstatoval Kysela.

Hrad se za Peroutku neomluví. Způsobilo by to újmu ČR, píše Nejvyššímu soudu

Zdůraznil, že precedentu, kterého se Hrad obává, se lze lehce vyhnout. „Nechce-li někdo, aby byly podávány žaloby na Českou republiku, tak je docela snadné toho docílit tím, že bude poněkud zdrženlivější v tom, co kde říká,“ míní právník.

Odborník na ústavní právo Jan Kysela

Odborník na ústavní právo Jan Kysela

FOTO: Právo

Podotkl také, že žaloby nepodává nikdo jenom tak, protože má volný čas, nýbrž někdo, kdo má pocit, že bylo zasaženo do jeho práv.

Jenom proto, že je to prezident republiky, se nemůžete bránit žádnou žalobou?Jan Kysela, ústavní právník

Kysela se také podivil nad argumentací prezidentské kanceláře. Už dříve z ní totiž zaznívaly slova o indemnitě (nepostižitelnosti) hlavy státu.

„Kancelář prezidenta republiky má patrně pocit, že prezidenta republiky žalovat nemůžete, protože má indemnitu. Pokud má kancelář prezidenta pocit, že nemůžete žalovat ČR, tak co by vám zbylo, když jste zrovna osoba, která má to štěstí nebo spíš smůlu, že na ní ulpěl zrak prezidenta republiky, a ten se rozhodl, že pronese něco šťavnatého?“ otázal se řečnicky právník.

Omluvu lze vynutit pokutou, tvrdí Kysela 

„Jenom proto, že je to prezident republiky, se nemůžete bránit žádnou žalobou? Protože v jednom případě je to absurdní a nebezpečný precedens a ve druhém případě je indemnita? No tak to asi nejde. Nějakou ochranu vám poskytnout musíme. Teď se můžeme bavit o tom, jakou,“ řekl Novinkám expert na ústavní právo.

Upozornil rovněž na to, že indemnita prezidenta se nevztahuje na civilní delikty.

ČTK řekl, že Kaslová by mohla požadovat po exekutorech, aby zajistili omluvu Hradu i přes dovolání kanceláře. Exekutor by mohl omluvu podle pravomocného rozsudku vynucovat například pokutami, ty by ale platila Česká republika.