Zeman měl podle Cyrila Svobody (KDU-ČSL) respektovat, že jméno nového ambasadora se zveřejňuje až poté, co ho přijme hostitelská země.

„Pan prezident to uspěchal, je to porušení zavedených pravidel. Dokud nevyjíždí velvyslanec na pozici, tak se jeho jméno neoznamuje,” řekl ve čtvrtek Svoboda. Dodal, že Kmoníčkovo působení nebo česko-americké vztahy však Zemanovo diplomatické klopýtnutí neovlivní.

„Nedělá to dobrou atmosféru, nepomáhá to dobrým mezilidským vztahům. Nedělá se to, ale nemá to žádný zásadní dopad,” uvedl.

Samozřejmě je to nezdvořilé, než dotyčný stát souhlasí s tím, koho k němu pošlemeKarel Schwarzenberg, čestný předseda TOP 09

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil Zemanovo chování za neslušné.

„Je to velice neobvyklý postup, který ale už pan prezident jednou udělal, když zvěstoval, že pan Forejt bude velvyslancem ve Vatikánu,” připomněl Schwarzenberg.

„Samozřejmě je to nezdvořilé, než dotyčný stát souhlasí s tím, koho k němu pošleme,” dodal.

Svoboda: USA Kmoníčka neodmítnou

Podle pravidel platných v Česku nového velvyslance navrhuje ministr zahraničí vládě a po schválení je návrh předložen prezidentovi. Ten velvyslance jmenuje. Údaje o něm jsou pak odeslány přijímající zemi, která v řádu týdnů až měsíců vysloví souhlas (agrément); jeho odepření je výjimečné. Až poté je podle zvyklostí obvyklé zveřejnit jméno nového velvyslance.

Svoboda nečeká, že by Kmoníček agrément v USA nedostal. „Odmítnutí je projevem zásadního nepřátelského vztahu mezi zeměmi. To si vůbec nedokážu představit, že by USA nedaly agrément Hynku Kmoníčkovi,” řekl Svoboda.

Podpora Trumpa může uškodit, míní Schwarzenberg

Schwarzenberg Zemana kritizoval také za to, že označil svého favorita v amerických prezidentských volbách.

„Do stejného soudku patří, že hlava státu se vyjadřuje k volební kampani v jiné zemi,” míní Schwarzenberg. Zeman řekl, že by podpořil republikánského kandidáta Donalda Trumpa, protože mu jsou bližší jeho názory na migraci a na boj proti takzvanému Islámskému státu než názory protikandidátky Hillary Clintonové.

„Když bude Clintonová zvolena, její okolí samozřejmě bude mít v paměti, že pan prezident podpořil Trumpa, takže to bude mít své následky i pro nebohého velvyslance,” míní Schwarzenberg.