Hlavním cílem nadace je - řečeno slovy hlavních aktérů - vzdělávání lidí na téma islámský terorismus. Ne náhodou proto iniciátoři oznámili vznik v den patnáctého výročí teroristických útoků v USA. Činnost nadace by měla sloužit společnosti, nikoli politickým, mocenským, partajním a lobbistickým zájmům.

Stupnice máme. Ale co ty stupně znamenají?

Podle Šándora a Bašty stát v této oblasti selhává, chybějí objektivní informace. „Nechceme suplovat stát, ale připomenout, že existuje možná hrozba a je třeba začít se jí věnovat dřív, než se něco stane,“ prohlásil Bašta.

Šándor to dokumentoval na situaci, kdy např. vláda stanovila stupnice teroristického ohrožení, ovšem už zapomněla říci, jak se při vyhlášení daných stupňů zachovat. Nejde přitom podle něj jen o situaci v Česku.

Probombardovat se k míru?

„Hollande a Erdogan si myslí, že se probombardují k míru,“ prohlásil na adresu francouzského a tureckého prezidenta Šándor v narážce na situaci v Sýrii, Iráku a dalších zemích zmítaných boji. „Náš způsob řešení konfliktů je špatný,“ dodal bývalý šéf Vojenské zpravodajské služby.

Prostředky na vznik nadace dala podle svých slov z vlastních rezerv Vošická.