Rozhovor se týkal především migrační krize. Hofer má velmi kritický názor ke vstřícnému postoji k uprchlíkům, se Zemanem se v tomto ohledu shodnou. Setkání politiků tak probíhalo podle Hofera v přátelské a milé atmosféře.

„Shodli jsme se, že chceme mít silnou střední Evropu, musíme držet spolu. Chceme unii v Unii,“ prohlásil po schůzce Rakušan.

Rakousko není přítelem jaderné energie. Je to pro nás problémNorbert Hofer, rakouský kandidát na prezidenta za Svobodné (FPÖ)

Se Zemanem mluvili také o tématech, ve kterých společnou řeč nenajdou. Těmi jsou jaderná elektrárna Temelín či Benešovy dekrety. „Rakousko není přítelem jaderné energie. Je to pro nás problém,“ zopakoval Hofer.

Rozdílný názor mají i na Benešovy dekrety. Zeman je obhajuje, zatímco Hofer si myslí, že znamenají bezpráví. „Řekl mi, že ví, že Rakousko a ČR se v tomto neshodnou, ale musíme se zaměřit na budoucnost,“ uvedl Hofer.

Miloš Zeman přijal na Pražském hradě Norberta Hofera, který se uchází o hlasy voličů v rakouských prezidentských volbách.

Miloš Zeman přijal na Pražském hradě Norberta Hofera, který se uchází o hlasy voličů v rakouských prezidentských volbách.

FOTO: Petr Horník, Právo

Zvítězím, věří si Hofer

Kandidáta FPÖ čeká na přelomu listopadu a prosince druhé kolo prezidentských voleb. Původně se mělo konat 2. října, kvůli problémům s korespondenčními lístky bylo odloženo.

„Věci jsou tak, jak jsou. Musíme čekat. Budu se snažit dělat to nejlepší, budu bojovat. Chci navštěvovat cizí země, hlavně mluvit s lidmi. Není to snadné, ale je možné vyhrát,“ věří si Hofer.

V květnových volbách byl přitom Hofer poražen kandidátem Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Výsledky byly těsné a Ústavní soud nakonec rozhodl, že se kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů musí druhé kolo opakovat.