Tuny železobetonové masy padly k zemi těsně před 09:00. Lidem, kteří odstřelu přihlíželi, se v té chvíli pod nohama zachvěla zem. Po dopadu místo zahalila oblaka prachu, který vzápětí začali hasiči kropit proudy vody.

"Komín vysoký 110 metrů o hmotnosti zhruba 700 tun byl navrtaný 180 vývrty, celková nálož měla 25 kilogramů," řekl střelmistr Zdeněk Šobíšek.

V Prostějově byl odstřelen 110 metrů vysoký komín.

V Prostějově byl odstřelen 110 metrů vysoký komín.

FOTO: Luděk Peřina, ČTK

Odborníci se museli vypořádat i s nedaleko vedoucími dráty elektrického napětí, na místo proto nasypali také valy. S firmami v přilehlé průmyslové zóně bylo domluveno omezení nedělního provozu v době trhacích prací.

Bourání komína je radost, liboval si střelmistr

"Bourat komín, když se to daří, je radost. Člověk to dělá také z prestižních důvodů. Pro mne to je 68. komín v pořadí a šestý tohoto typu, to znamená z železobetonové tvárnice. Každý komín je však jiný a člověk se stále učí, každý vás vycvičí," řekl střelmistr.

K odstřelu odborníci použili 25 kilogramů trhavin.

K odstřelu odborníci použili 25 kilogramů trhavin.

FOTO: Luděk Peřina, ČTK

Kvůli odstřelu komínu, poslední stojící dominanty bývalého areálu OP Prostějov, si ráno přivstala řada lidí. Okolí areálu zaplnili s fotoaparáty i s kamerami v rukou, mnozí si přinesli také stativy pro lepší záběry.

"Je to zvláštní pocit, hledím na komín z okna už tolik let a najednou tady nebude. Nemohl jsem si to nechat ujít," řekl jeden z přihlížejících, na podívanou vzal s sebou vnuka.

Komín s nápisem OP na samotném vršku se sesunul k zemi během několik vteřin.

Komín s nápisem OP na samotném vršku se sesunul k zemi během několik vteřin.

FOTO: Luděk Peřina, ČTK

Odstřel šesti velkých výrobních hal zkrachovalého podniku sledovali Prostějované v létě před dvěma lety. K odstřelu šesti budov OP bylo tehdy použito 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. Budovy padly k zemi ve chvilce. Demolici tehdy zpovzdálí sledovaly stovky lidí.

Video

Nebezpečný kámen při odstřelu OP Prostějov; FTV Prima

Událost však měla dohru. Střelmistr Šobíšek, který řídil odstřel, dostal pokutu několik desítek tisíc korun. Podle báňského úřadu při odstřelu použil větší množství náloží, než báňský úřad v dokumentaci povolil. Úlomky zdiva kvůli tomu doletěly i za hranici bezpečnostního okruhu.

Šest dlouhých šestipatrových budov s výrobními halami bývalého Oděvního podniku v Prostějově lehlo v sobotu 29. června 2014 k zemi při odstřelu jednou tunou dynamitu.

Šest dlouhých šestipatrových budov s výrobními halami bývalého Oděvního podniku v Prostějově lehlo v sobotu 29. června 2014 k zemi při odstřelu jednou tunou dynamitu.

FOTO: Jiří Ružička, Právo

Výrobní haly zkrachovalého OP Prostějov se rozhodl zbourat nový majitel areálu, společnost Astria Group. Osmnáctihektarový areál zatím zeje prázdnotou. Stroje už odstranily obrovské hromady stavební suti.

Majitelé pozemků tvrdí, že jednání s investory jsou na dobré cestě a brzy by se v areálu mohly usadit první firmy. Podrobnosti zatím nezveřejnili.

Náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil (PéVéčko) letos na jaře oznámil, že o pozemky se zajímají čtyři zahraniční investoři.