Hlavní obsah

Církve vyzvaly vládu, aby poskytla azyl čínským křesťanům

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Předsednictvo Ekumenické rady církví vyzvalo vládu, aby urychleně poskytla azyl čínským křesťanům, kteří pobývají v České republice. Sedm desítek Číňanů tvrdí, že jsou ve své zemi pronásledováni kvůli své víře. Česko by mělo pomoci lidem, kteří se nacházejí ve velmi nejisté situaci a jsou pronásledováni z náboženských důvodů, uvedly křesťanské církve v prohlášení.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Někteří čínští občané čekají na vyřízení své žádosti o azyl v ČR už víc než rok. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nedávno uvedl, že v právním státě rozhodují o azylu úředníci, ne předseda vlády či ministr vnitra. Prodloužená lhůta podle něj zřejmě souvisí s nutností úřadů shromáždit dostatek informací.

Žádosti jsou posuzovány individuálně, nerozhoduje se o skupině. „Ke všem přistupujeme stejně, je třeba vycházet z azylového zákona,” řekl ministerský předseda.

„Jako ti, kdo zažili komunistický režim v tehdejším Československu, stejně jako nadvládu jedné strany nad činností církví, žádáme, aby se Česká republika nepodílela na, byť nepřímé, podpoře totalitních praktik a potlačování náboženské svobody skupin a jednotlivců,” uvedlo v prohlášení vedení Ekumenické rady církví, která se dlouhodobě zabývá situací pronásledovaných křesťanů ve světě.

Přišlo 70 křesťanů

Ekumenická rada církví sdružuje 11 křesťanských církví, jejími členy jsou mimo jiné Československá církev husitská, Českobratrská církev evangelická či pravoslavná církev. Přidruženým členem je římskokatolická církev, pozorovateli jsou například Církev adventistů sedmého dne, Federace židovských obcí v České republice či Armáda spásy.

Jak již dříve média uvedla, pokud by ministerstvo vnitra žadatelům mezinárodní ochranu udělilo, oficiálně by tím konstatovalo, že se v Číně porušují lidská práva. První skupinka deseti čínských křesťanů přišla do Česka loni v září, dalších 60 v první polovině letošního roku. Zatím nebylo rozhodnuto o žádné žádosti.

Křesťané z Číny čekají v zařízeních pro běžence v Havířově a Kostelci nad Orlicí. Ministerstvo vnitra má ze zákona na udělení či neudělení azylu lhůtu 90 dnů, kterou může prodlužovat až na šest měsíců. Číňané v minulých letech tvořili jen zlomek žádostí o azyl. Loni úřady posoudily čtyři případy, o rok dřív 15.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve čínský režim potírá.

Anketa

Měli by čínští křesťané v Česku získat azyl?
Ano
38,4 %
Ne
61,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2362 čtenářů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám