„Neměli bychom zbytečně nahrávat opozici a připadá mi logické, že by člen vlády měl respektovat zákon o střetu zájmů. Pan Babiš by měl odejít z této funkce v dozorčí radě německé firmy,” uvedl Sobotka.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Zákon totiž členům vlády, na rozdíl třeba od zákonodárců, členství v kontrolních a řídicích orgánech podnikajících firem výslovně zakazuje.

Babiš již před časem možné porušení zákona odmítl. „Neporušuji žádný zákon, ani český, ani německý, mám na to analýzy,“ řekl Právu. [celá zpráva]

Premiér se asi právě probudil, diví se Babiš

Zařazení tohoto bodu na jednání koalice ho proto překvapilo. „Pan premiér se teď probudil, řekl Babiš ve Sněmovně na dotaz novinářů, zda z německé firmy odejde.

Ministr financí Právu řekl, že ze strany Sobotky jde o předvolební taktiku. „Pan premiér věděl, že sedím v dozorčí radě své německé firmy již v říjnu 2013, kdy jsme vyjednávali o koalici. Jeho útok, tři roky poté, považuji za součást stále sílící kampaně sociální demokracie proti hnutí ANO a mé sobě,“ řekl Babiš.

S odvoláním na své právníky uvedl, že v zákoně je výjimka týkající se správy vlastního majetku. „A to je můj případ. SKW vlastním. Skutečnost, že to je zprostředkovaně, je podle názoru mých právníků irelevantní. Samozřejmě se to týká jen dozorčí rady. Proto jste musel odejít z představenstva českých firem,“ dodal.

Podle Sobotky je ale interpretace zákona o střetu zájmů jiná. „Jak já čtu zákon o střetu zájmů, tak ten říká, že člen vlády by neměl být člen dozorčí rady podnikající právnické osoby. Všichni lidé jsou si rovni, všichni by měli respektovat zákon. Nikdo z členů vlády kromě ministra financí není členem žádného orgánu obchodní společnosti,” řekl Sobotka.