Sněmovní komise se zabývá reorganizací policejních útvarů, která vyvolala značnou roztržku mezi koaličními ČSSD a hnutím ANO. Komise se má zabývat různými podezřeními souvisejícími s postupem policejního prezidia, policistů z protimafiánského útvaru i státních zástupců z olomouckého vrchního státního zastupitelství ohledně změn v policii.

KOMENTÁŘ DNE:
Rumuni protestují, EU se blazeovaně neangažuje - Protesty Rumunů proti korupci a nečinnost Evropské unie komentuje Alex Švamberk. Čtěte zde >>
Očima Saši Mitrofanova: Komu Senát nedají? Kdo ho nechce dát?

Český rozhlas Radiožurnál s odkazem na čtyři důvěryhodné zdroje uvedl, že důvodem Mynářova pozvání je jeho bezpečnostní prověrka. Policejní odposlechy podnikatele Ivana Kyselého zaznamenané v rámci olomoucké kauzy Vidkun prý slova o tom, že je třeba řešit bezpečnostní prověrku „pro Vráťu”.

Mynář vede prezidentskou kancelář bez prověrky déle než tři roky. Požádal si o prověření na nejvyšší stupeň přísně tajné, Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) mu ale prověrku neudělil. Kancléř se proti tomu brání soudně. Prezident Miloš Zeman ho do ukončení soudu odmítl odvolat.

Mynář: Pokusím se dorazit

"Nechápu, proč mě předvolává velmi významná instituce typu sněmovní komise. Vůbec tomu nerozumím. Samozřejmě pokud to bude v mých možnostech časových, tak se pokusím přijet," řekl Mynář. Zároveň poznamenal, že nerozumí, jak může komentovat reformu policie. "To sice nechápu, ale možná někdo chytřejší k tomu má nějaké důvody," řekl.

 Více k šetření poslanecké komise
Kvůli reorganizaci policie má jít před komisi i Zemanův kancléř Mynář, je to prý v jeho zájmu
Tuhý: Reorganizace policie byla správná. Komise Šlachtovu zprávu nezveřejní
Použil bych vulgární slova, prohlásil Komárek po výslechu před komisí k reorganizaci policie
Komise pět hodin vyslýchala Šlachtu. Odcházím spokojen, řekl

Dodal, že je na dovolené a že ho kromě novinářů nikdo nekontaktoval. "Jenom mi asistentka sdělovala, že se někdo z organizačního výboru, nebo odkud to bylo z Poslanecké sněmovny, dotazoval, jestli bych v tom termínu teoreticky mohl nebo nemohl. Mě konkrétně nikdo nekontaktoval," poznamenal.

Zasedání by se mělo konat na začátku září. Vyslechnuti by na něm měli být i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Před komisí již vystoupili bývalí policisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta a Jiří Komárek. Poslanci vyslechli rovněž policejního prezidenta Tomáše Tuhého.