Třetího povodňového stupně dosáhla kolem 20:00 také Jizera v Jablonci nad Jizerou na Semilsku. Voda už ale opadá a aktuálně tam platí druhý povodňový stupeň. První stupeň je na Jizeře v Železném Brodu a Dolní Sytové.

Na prvním stupni je podle meteorologů (ČHMÚ) také Lužická Nisa v Liberci. Podle geoportálu Libereckého kraje se zvedají i hladiny Řasnice v Horní Řasnici a Krásném Lese, Olešky v Dětřichově, do normálu se vrátila Jeřice v Mníšku a Oldřichově v Hájích i Bílá Nisa v Janově nad Nisou.

Největší problémy působí v Libereckém kraji řeka Smědá.

Největší problémy působí v Libereckém kraji řeka Smědá.

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Nejhorší je situace v Předláncích ve Frýdlantském výběžku. "Koryta jsou plná, už se nám to vybřežilo na louky, postupně se nám budou zaplavovat i komunikace. Máme zapytlováno, připravujeme i povodňové hráze," řekl velitel tamních hasičů Lubomír Erban. Hasiči odčerpávají vodu a kontrolují tok, víc proti velké vodě dělat nemohou.

Vydatný a trvalý déšť zvedá hladiny řek.

Vydatný a trvalý déšť zvedá hladiny řek.

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

Smědá v Předláncích překročila 265 centimetrů, při povodních v roce 2010 byla ale ještě více než o 60 centimetrů výš. Podle Erbana pomáhají protipovodňová opatření, která se v lokalitě od té doby provedla. Domy jsou chráněné. "Do těch by se nám voda dostat neměla," řekl.

Na snímku je situace ve Višňové.

Na snímku je situace ve Višňové.

FOTO: Radek Petrášek, ČTK

V Libereckém kraji od středy intenzivně prší, všechny stanice Povodí Labe hlásí extrémní srážky, na většině z nich spadlo za posledních 24 hodin přes 70 milimetrů srážek. Nejvíc naměřili na Kamenici v Josefově Dole, kde už spadlo bezmála 105 litrů na metr čtvereční. Přes 97 litrů na metr naměřila stanice ČHMÚ na Smědavě a 78 litrů spadlo v Novém Městě pod Smrkem.