Podle stanice se obě brněnské společnosti spojené osobou podnikatelky Danuše Vítkové na počátku roku 2013 potýkaly s finančními problémy a dlužily dodavatelům. Přesto podle Radiožurnálu poslaly na účet ODS několik miliónů korun.

Podle stanice však neměly firmy peníze a přeposlání minimálně jednoho sponzorského daru předcházel vklad tří miliónů korun v hotovosti, který byl následně obratem poukázán na účet ODS.

Na podivné transakce upozornil v roce 2014 jeden z dodavatelů obou firem, společnost Pharmos. „Výsledkem šetření sice byla obžaloba i odsouzení Danuše Vítkové, ale pro trestný čin zatajení věci, sponzorské dary policie nakonec zřejmě odložila. Pharmos se proto obrátil i na protikorupční policii, která ale odmítla průběh případného šetření komentovat,” uvedl Radiožurnál.

Tehdejší šéf brněnské ODS a nynější poslanec Pavel Blažek si na dary nepamatuje, ale připomíná, že dary přesahující několik desítek tisíc korun musela schvalovat centrální kancelář strany. Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura, který má nyní na starosti stranické finance, podle Radiožurnálu pak odkázal na účetní uzávěrku.