„Odmítám snahy ANO politizovat a destabilizovat práci policie a zcela nepřijatelně zasahovat politicky do jejich vnitřních záležitostí. Chování ANO je v rozporu s respektováním principu nezávislosti policie, zákonnosti a demokratické dělby moci,“ uvedl Sobotka, který je nyní na návštěvě v Moldavsku.

Zopakoval, že reorganizace policie je odborná záležitost, která je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra.

„Policii má řídit policejní prezident, státní zastupitelství nejvyšší státní zástupce. Obě tyto složky výkonné moci musí spolupracovat v zájmu boje proti kriminalitě, v zájmu dobrého fungování státu,“ míní premiér.

Záminka pro odchod z koalice

Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek naznačil, že tlak hnutí ANO vůči reorganizaci policie může být záminkou, která by zdůvodnila odchod z vládní koalice.

„Rád bych vyzval pana plukovníka Šlachtu, aby zvážil svou rezignaci a eventuálně ji stáhnul zpátky,“ řekl Právu Bělobrádek. Na plukovníka se hodlá obrátit prý buď telefonicky, nebo dopisem.

„Systém samozřejmě nepadá s jedním nebo dvěma lidmi. To je v kompetenci policejního prezidenta a ministra vnitra. Ale situace je vyhrocená a rozhodně by neměla být záminkou pro politikaření a beranidlem pro politické cíle. Policie by neměla být rejdištěm politických zájmů,“ dodal.

Nejdůležitější podle vicepremiéra nyní je, aby Útvar pro odhalování organizovaného zločinu dál pokračoval ve vyšetřování kauz. „Principiálně jde o to, aby nebylo narušeno vyšetřování kauz, aby se mohlo pokračovat, protože ono se to buduje léta,“ podotkl.

„Spíše než v dohadovacím jednání by se reorganizace policie měla řešit v orgánech, kam patří. To znamená na vládě, případně Bezpečnostní radě státu,” uvedl Bělobrádek. Ministr vnitra by podle něj měl do konce června připravit zprávu o reorganizaci a jejích záměrech a jasný harmonogram kroků, které budou následovat po 1. červenci. „A vláda by o těchto věcech měla diskutovat,” dodal.

ČTĚTE TAKÉ
Babiš píše Sobotkovi: Byl jste obelhán, za reorganizaci policie odmítáme nést vládní odpovědnost 
Předčasné volby nejsou na pořadu dne, naznačil hádající se koalici Zeman 
Babiš: Šlachtovi se nedivím, pod vedením Chovance a Tuhého bych taky nechtěl působit
Olomoučtí žalobci podle Chovance tlačili na policejního prezidenta kvůli reorganizaci 
Sobotka: ANO se snaží politizovat práci policie 
Šlachta a jeho kolegové žádají o odchod do civilu
Je to politické gesto, komentoval Chovanec Šlachtovo rozhodnutí odejít
Pokud se rozloží ÚOOZ, bude fungování vlády obtížné, řekl Babiš
Žalobci si stáhnou spisy z kauzy Nagyová a Vidkun
Robert Šlachta - plukovník, který si kvůli podsvětí přišil uši, ale bál se ho i Rittig