Ministerstvo dopravy se k instalaci kamer v opravovaných úsecích rozhodlo, protože mnoho řidičů překračuje maximální povolenou rychlost 80 kilometrů za hodinu.

„Díky umístění detekčních kamer řidiči výrazně snížili při projíždění rekonstruovanými úseky rychlost, ve směru do Brna je to cca čtyři procenta řidičů, ve směru do Prahy cca devět procent řidičů, kteří rychlost překračují,” uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Myslím, že mají nějaké technické problémy. Neposlali nám ani žádná data ze zkušebního provozustarosta Rosic Jaroslav Světlík

"Zatím jde o pilotní provoz, proto není klíčové, kdy se začnou rozdávat pokuty. Z našeho hlediska je důležité, že se v daném úseku začalo skutečně jezdit pomaleji a drtivá většina řidičů rychlost dodržuje," dodal jeho kolega Jakub Stadler.

Úředníci v Rosicích jsou připraveni

Kamery, jejichž údaje budou zpracovávat v Rosicích, zatím měří pouze auta jedoucí do Prahy. V opačném směru část úseku spadá do území, které spravují Šlapanice. Ty však nebyly připravené a měly by začít v červenci.

Úřadu v Rosicích nezbývá než čekat. "Uvidíme, kdy dostaneme první data. Myslím, že mají nějaké technické problémy. Neposlali nám ani žádná data ze zkušebního provozu," obává se Světlík toho, jak je úřad zvládne zpracovat, pokud přijdou za delší časové období. Při zkušebním provozu se ukázalo, že za týden překročilo devadesátku devět procent řidičů, což je 14 000.

Ministerstvo dopravy předpokládá, že stejným zařízením osadí i další dálniční uzavírky. Nehody v místech, kde se staví, totiž mívají tragické následky a navíc výrazně omezují plynulost dopravy. Není výjimkou, že se dálnice zastaví v obou směrech na několik hodin.