„Zažil jsem zákaz kouření v restauracích v Brazílii, kde to probíhalo podobně jako u nás. Nejdříve se o tom politici hádali, pak se půl roku kouřilo jen ve vyhrazených prostorách a pak padl definitivní zákaz. Všichni o tom mluvili měsíc, pak si zvykli,“ říká Vaněk s tím, že se podnikům proti všem očekáváním zvedla návštěvnost.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

Jak říká muž, jenž kvůli kvalitnímu jídlu projel půl světa, stejně to probíhalo v Itálii, kde navíc zákaz přišel ze dne na den, nebo ve Francii.

Protikuřácký zákon Sněmovnou neprošel, vše zůstane při starém

Lepší podniky to posílí

„Politice nerozumím, je to jenom byznys dělaný pusou, ale předpokládám, že stejně nakonec přijde absolutní zákaz kouření ve všech restauracích i u nás. Pokud chceme patřit do Evropy, je to logické. A je mi úplně jedno, jestli kvůli tomu nějaký podnik zkrachuje. Ty lepší a střední úrovně to jen posílí,“ dodává.

Naopak středeční rozhodnutí poslanců kladně hodnotí Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR). „Tento návrh od počátku ignoroval dopady navrhovaných restrikcí na podnikatele v pohostinství,“ řekl Václav Stárek, prezident AHR.

Že zákon neprošel, vítá i pořadatel hudebního festivalu Rock for People Michal Thomes z agentury Ameba Production. „Neznám všechny pozměňovací návrhy, které k tomu zákonu později přibyly, ale ve své původní podobě byl úplně nesmyslný. Posílal jsem k němu někdy v lednu do Sněmovny prohlášení. Výsledek hlasování o něm mi tedy udělal radost,“ ­řekl Právu.