„Nechceme jen opakovat chyby nezvládnuté migrace, které vidíme například v Paříži nebo Bruselu. Kdo má na krku Luxleaks, neměl by kázat o solidaritě,“ vzkázal Asselbornovi Zaorálek.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Kauza Luxleaks propukla před dvěma lety. Tehdy vyšlo najevo, že Lucembursko uzavíralo nadstandardní dohody o nižších daních s některými nadnárodními firmami a fungovalo pro korporace jako daňový ráj. Mezi stovkami společností byly například Apple, Amazon, IKEA nebo Pepsi.

Premiérem byl v té době nynější předseda evropské komise Jean-Claude Juncker, který popíral, že by šlo Lucembursko firmám na ruku. Objevily se ale názory, že by měl nést za kontroverzní dohody politickou odpovědnost. Hlasování o vyslovení nedůvěry v Evropském parlamentu ale Juncker nakonec ustál.

ČTĚTE TAKÉ
Z postojů zemí Visegrádu k uprchlíkům dostávám záchvaty, stěžuje si Asselborn

Proti Asselbornově kritice se ve středu vyslovil i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Záchvaty k nalezení rovnováhy nepovedou. A už vůbec ne ekonomické vydírání či politický diktát,“ uvedl Chovanec.

Přitakala mu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). „Souhlas. Žádná vydírání. Jsme suverénní stát s vlastními názory a postoji,“ napsala na Twitteru.

Asselborn v rozhovoru pro německý deník Aachener Nachrichten prohlásil, že dostává záchvaty, když slyší, „jak nám země Visegrádu říkají, že nemají tradici přijímání běženců... Musí se jim říci: My jsme také neměli tradici, že bohatší členské státy pomáhají těm chudším,“ nechal se slyšet šéf lucemburské diplomacie.