Jízdy se účastní auta značek Ferrari, Rolls-Royce, Lamborghini nebo Aston Martin v originálních úpravách. Jejich řidiči v Praze přespí a ve čtvrtek se přesunou do Maďarska. Cesta po Evropě skončí o víkendu v Bukurešti.

"Není to závod, spíš bych to nazvala spanilou jízdou unikátních vozů. Jsou tam sportovní i veterány. Zajímavostí Gumballu je i to, že ho jede zhruba stovka lidí třiceti různých národností, mezi nimiž je řada celebrit," řekla mluvčí akce pro ČR Kateřina Dědková.

Účastníci jízdy Gumball 3000 se ve středu v podvečer začali sjíždět k pražskému hotelu Hilton.

Účastníci jízdy Gumball 3000 se ve středu vpodvečer začali sjíždět k pražskému hotelu Hilton.

FOTO: Michal Doležal, ČTK

Pro letošní jízdu byl například zhotoven takzvaný Batmobil, inspirovaný vozidlem superhrdiny Batmana v počítačové hře.

Budou tu fakt dobrá auta a bude super je vidět pohromaděfanoušek

Pražané tak uvidí například bývalého francouzského pilota Formule 1 italského původu Jeana Alesiho nebo jednoho z nejúspěšnějších dýdžejů současnosti přezdívaného Afrojack. Akce zlákala zejména mladé lidi i rodiče s dětmi.

Bývalý francouzský jezdec formule 1 Jean Alesi v lamborghini

Bývalý francouzský jezdec formule 1 Jean Alesi v lamborghini

FOTO: Michal Doležal, ČTK

Bývalý francouzský jezdec formule 1 Jean Alesi u svého lamborghini

Bývalý francouzský jezdec formule 1 Jean Alesi

FOTO: Michal Doležal, ČTK

"Jsem tu od sedmi hodin. Budu čekat, dokud to půjde. Budou tu fakt dobrá auta a bude super je vidět pohromadě," popsal fanoušek Honza, který se přijel podívat z Benešova.

Tři tisíce mil

Letošní 18. ročník jízdy odstartoval v neděli z Dublinu za účasti herce Davida Hasselhoffa nebo pilota Formule 1 Davida Coultharda. Praha je čtvrtou zastávkou jízdy, předtím zavítala například do Belfastu, Manchesteru nebo Londýna.

"Trvá to šest dní. Proč Gumball 3000? Protože oni za šest dní ujedou tři tisíce mil," dodala Dědková.

Na účastníky Gumball 3000 v Praze čekaly stovky fanoušků.

Na účastníky Gumball 3000 v Praze čekaly stovky fanoušků.

FOTO: Michal Doležal, ČTK

Česká policie v souvislosti s akcí, které se zúčastní silná auta, nasadila do terénu své rychlé vozy Škoda Superb a VW Passat. Policejní hlídky zejména na předpokládané trase jízdy dohlížejí na bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan večer řekl, že v souvislosti s akcí nezaznamenali v metropoli žádné problémy. Policisté podle něj nepřijímali kvůli jízdě mimořádná opatření, ale věnují jí zvýšený dohled a jsou v úzkém kontaktu s organizátorem.

Gumball 3000 v Praze

Gumball 3000 v Praze

FOTO: Michal Doležal, ČTK

Gumball 3000 měl premiéru v roce 1999. Autorem myšlenky je britský podnikatel Maximillion Cooper, který chtěl projektem propojit akční sporty, auta a hudbu. V následujících deseti letech přerostl koncept z undergroundové události ve světoznámou značku.

Jízda Gumball 3000 na dálnici D5 na Plzeňsku

Jízda Gumball 3000 na dálnici D5 na Plzeňsku

FOTO: Pavel Němeček, ČTK

Jízda Gumball 3000 na dálnici D5 na Plzeňsku

FOTO: Pavel Němeček, ČTK

Akci každoročně sleduje více než 60 miliónů televizních diváků a přes 100 miliónů lidí na sociálních sítích. V minulých dvou letech Gumball do ČR nezavítal a v tuzemsku se konal podobný podnik pod názvem Diamond Race.

V roce 2013 zaplatili účastníci Gumballu v ČR asi 20 pokut, především za rychlou jízdu.