Ani sám ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) nedokázal odhadnout, jestli se zákon stihne schválit během středy. Normy ve třetím čtení může totiž Sněmovna schvalovat pouze do 14 hodiny.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: Doma, beze stresu nutnosti mít vliv
Někomu chybí cenzura, ukazuje kauza s hrou, kde Ježíš znásilňuje muslimku – Nad snahami brněnských politiků zakázat kontroverzní divadelní hru se zamýšlí Alex Švamberk. Čtěte zde >> 
Znamení odporu – Izrael si od Evropy zaslouží podporu, bojuje i za nás, myslí si Alexander Tomský. Čtěte zde >> 

„Sešlo se tolik pozměňovacích návrhů, že nedokážu odhadnout, zda to stihneme,“ podotkl ministr.

Zákonodárci například navrhují výjimku pro elektronické cigarety. Zákaz by se také nemusel týkat zahrádek restaurací.

Kuřárny bez jídla

Někteří zase přišli s tím, že v hospodách by mohly vzniknout takzvané kuřárny. Zabránit by měly tomu, aby lidé nechodili kouřit ven na ulici a nerušili ty, kteří bydlí poblíž restaurace.

Podle návrhu poslance Marka Bendy (ODS) by taková kuřárna měla být stavebně oddělená a nesmělo by se v ní podávat jídlo. Nesměla by navíc zaujímat více než 25 procent z celkové podlahové plochy provozovny.

I přesto, že zdravotnický výbor se vznikem kuřáren nesouhlasí, ministr Němeček připustil, že taková varianta by mohla projít. „Moje stanovisko k tomuto návrhu bude neutrální, ale dokážu si představit, že projde. Takový princip bych ještě překousl,“ komentoval.

V Česku kouří 30 procent dospělých. Alespoň jednou týdně si zapálí 28 procent patnáctiletých dívek a 22 procent stejně starých chlapců. Až polovina dětí dýchá doma tabákový kouř. Zdroj: ČTK