Nová dávka by měla být poskytována z nemocenského pojištění otci dítěte po dobu jednoho týdne. „Nástup na otcovskou bude možný v období šesti  týdnů ode dne narození péče a výše této dávky za kalendářní den bude činit 70 procent denního vyměřovacího základu,” uvedl resort v důvodové zprávě.

Stát to vyjde až na 800 miliónů ročně

Podle ministerstva by náklady na zavedení otcovské byly ročně mezi 630 a 800 milióny korun. O dalších několik desítek miliónů  by Česká správě sociálního zabezpečení přišla v důsledku nižších odvodů na pojistném.

Právě kvůli dopadům na rozpočet je zatím proti ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Návrh je koncipován jako týden volna bez jakékoli vazby na pobyt s dítětem a matkou. Pokud je poptávka po nároku na volno pro otce, mělo by jít o sdílení části mateřské dovolené s matkou v rámci naší velkorysé a unikátní úpravy mateřské a rodičovské,” napsal Novinkám.

Změnu systému je podle něj potřeba koncipovat rozpočtově neutrálně.

Lidovci pro

Návrh sociálních demokratů ale naopak podporují lidovci. „Vnímáme to jako pozitivní investici, hodláme to podpořit,” uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Dodal, že on sám by už této změny asi nevyužil. „Přiznám se, že  u nás doma by tato praxe nebyla aplikována. Nás se to netýká, my už  jsme s pěti dětmi uzavřeli náš příspěvek k demografickému růstu ČR,” pousmál se.