Pan Jiří A. letos v lednu upadl na přechodu u hlavní pošty na Kladně. „Uklouzl a zlomil si tři žebra, do konce února měl marodní, asi šest dní byl v nemocnici,“ uvedla jeho manželka.

S překvapením si nedávno manželé četli vyjádření kladenského magistrátu, který jim oznámil, že muž nemá nárok na žádné odškodnění. „Nemá nárok na nic, že to mohl předvídat,“ dodala žena zraněného.

Města či spíše pojišťovny, které je zastupují, nejsou pochopitelně ochotné vydat korunu jen tak. Zákon sice mluví o tom, že vlastník nese odpovědnost za případné škody.

Pokud se chodec nepřizpůsobil povětrnostní situaci a jejím důsledkům, nese si škodu a priori sámmluvčí kladenského magistrátu Lenka Růžičková cituje názor NS

Jenomže se v zákoně také píše o tom, že nárok na odškodnění není automatický. Musí se zjednodušeně řečeno prokázat, že vlastník zanedbal údržbu a že samotný chodec udělal všechno možné pro to, aby neupadl. A to není rozhodně jednoduché a vyvolává to dlouhé soudní tahanice, jimž se lidé raději vyhnou.

Pojišťovny využily soud

Stejně to dosud probíhalo i v případu kladenských manželů, ale v minulém týdnu nastal zlom, díky němuž by mohla lidem zase trochu svitnout naděje.

„Je nám velmi líto, co se pánovi stalo. Bohužel je pro nás stanovisko pojišťovny závazné. Pojišťovna své zamítavé stanovisko opírá mimo jiné o rozsudek Nejvyššího soudu, ve kterém se uvádí, že závadou ve schůdnosti není stav zhoršené schůdnosti komunikace v důsledku spadu sněhu či vzniku náledí, ale jen nepředvídatelná změna její schůdnosti, kterou chodec nemůže předpokládat. Pokud se chodec nepřizpůsobil povětrnostní situaci a jejím důsledkům, nese si škodu a priori sám,“ citovala mluvčí magistrátu Lenka Růžková vyjádření pojišťovny a soudu.

Pojišťovna se okamžitě chytila zmíněného a pro ni velmi výhodného rozhodnutí Nejvyššího soudu a nejspíš všechny obdobné případy vyřizuje jako mávnutím kouzelného proutku.

ÚS klíčový rozsudek zrušil

Teď to ale nebude mít zase tak jednoduché, protože minulý týden Ústavní soud zrušil onen rozsudek, který je používán jako precedent. Podle čtvrtečního vyjádření Ústavního soudu nelze všechny případy rovnou zahodit, ale musí se všechny posuzovat individuálně.

Čtěte také: ÚS dal šanci na odškodné muži, který se zranil při pádu na namrzlém chodníku

To by mohla být šance i pro manžele z Kladna a další obyvatele. Na poštu, k lékaři nebo do obchodu musí lidé chodit i v zimě, nemohou zůstávat od listopadu do dubna doma, aby náhodou neuklouzli.