„Jednal jsem se starostkou P3, ukázala mi stížnosti občanů na Kliniku. Budova ve špatném stavu – aktivisté musí objekt opustit. Podle zákona,“ napsal Babiš na Twitteru.

Radnice Prahy 3 už dříve uvedla, že si na sociální centrum stěžovalo asi 60 lidí kvůli hluku a ohňům.

Jako ministr financí je Babiš také šéfem podřízeného Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Tento úřad odmítl centru prodloužit zápůjčku objektu, protože je zkolaudovaný jako plicní zdravotnické zařízení. Jiné využití je podle ÚZSVM nelegální a jako vlastník objektu by proto mohl dostat pokutu.

O středeční půlnoci centru smlouva o výpůjčce skončí.

Babiš se přitom ve středu dopoledne sešel se zástupci Kliniky a podle aktivistů naznačoval, že by jim mohl pomoci v objektu zůstat.

Na Twitteru uvedli, že navrhoval, že by centrum mohlo zůstat, dokud se nenajde kupec bývalé kliniky a pokud zajistí, že nebude obtěžováno okolí.

Babiš se podle aktivistů také zajímal o to, proč stavební úřad až dosud problém s centrem neměl. Večer ale napsal, že aktivistům nabízel i jinou budovu, což odmítli.

Odejít nehodlají

Pracovníci ÚZSVM ve středu zástupcům Kliniky předali upozornění na vypršení platnosti smlouvy. Ti jim oznámili, že budovu neopustí. Úředníci znovu přijdou ve čtvrtek, na tento den je naplánováno i další jednání na ÚZSVM.

Video

Klinika dostala varování, do čtvrtka musí objekt vyklidit.

Zdroj: Novinky

Už ráno se na „solidární snídani” na podporu zachování centra sešlo asi sto lidí, kolem budovy Kliniky vytvořili v době příchodu úředníků živý řetěz. „Rozhodli jsme se budovu neopustit. Protože kdybychom ji na začátku opustili, tak by tady Klinika vůbec nevznikla a nikdo by s námi nejednal,” řekl Jakub Ort z kolektivu Kliniky.

ČTĚTE TAKÉ
Aktivisté odmítají vyklidit Kliniku, přišel se jich zastat Babiš
Pražským Žižkovem prošly stovky lidí na podporu centra Klinika
Centrum Klinika má zřejmě smůlu, smlouvu nejde prodloužit

Poslední den byl naplánovaný i program jako obvykle – dětská herna, promítání filmů Nekonečný příběh a Samotáři, kurz čínštiny a francouzštiny, společná meditace a fotokroužek.

Aktivisté opuštěný objekt, který obývali bezdomovci, obsadili v prosinci 2014, po několika měsících a svolení vlády se jim podařilo objekt vypůjčit.

V centru funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se tam přednášky či koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek. Především svépomocí aktivisté budovu i opravili. Odmítají dotace samosprávy a velkých sponzorů.