„Požadavek Polska a východních aliančních partnerů na posílení aliance je legitimní,“ uvedl v OVM předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Aliance pošle do těchto zemí vojsko velikosti asi jedné brigády.

„To je přibližně asi pět tisíc vojáků na celém území Polska, Pobaltí, Rumunska, Bulharska,“ dodal generál Pavel.

Krok podpořil i Stropnický. „Já bych nezpochybňoval ani vteřinu volání pobaltských zemí nebo Polska. Částečně se toho budou naše ozbrojené složky účastnit,“ uvedl v ČT.

Ministr obrany nevyloučil, že by mezi pěti tisícovkami vojáků na východním křídle NATO mohla být zhruba stovka příslušníků české armády.

ČTĚTE TAKÉ
Američané vrací tanky do jeskynního komplexu v Norsku

Cílem NATO ale podle ministra není vyvolat s Ruskem konflikt. „Je to věc psychologie, je to poker. Ale já jsem přesvědčen, že ani Ruská federace si nepřeje nějaký konflikt,“ myslí si Stropnický.

Vojsko nebude hrozba

Jeho slova potvrdil i Pavel. „Já musím říct především, že přítomnost vojsk na východě aliance nemá za cíl Rusko vojensky ohrozit. Ta skladba malých jednotek není pro Rusko žádnou hrozbou. Má za cíl demonstrovat jednotu aliančních partnerů. My se snažíme přítomnost zajistit jako maximálně mnohonárodní, ne založenou na těžkých zbraních,“ vysvětlil.

NATO se již dříve v reakci na ruský postup na Ukrajině rozhodlo posílit obranu svého východního křídla vytvořením nové síly velmi rychlé reakce o 5000 mužích, jakož i šesti velitelství v Bulharsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku a Rumunsku.

Ty mají posloužit právě k rozvinutí sil rychlého nasazení, plánování společné obrany a koordinaci cvičení.

Pokud přípravy nic nezdrží, měli by být podle Stropnického vojáci vysláni do mise v letošním druhém pololetí.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel

Bývalý náčelník generálního štábu a předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel

FOTO: Dorian Hanuš, Právo

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) se domnívá, že Česká republika by měla ve vztahu k Rusku postupovat s EU a NATO jednotně.

„Opravdu v některých situacích je zapotřebí se stavět jasně, černo-bíle, i trochu silově. To je jedna ze situací, kdy politika lavírování vůči Rusku by přinesla více škody, než užitku,“ uvedl v OVM.

„Bylo mi líto, že Obamova administrativa odpískala ten radar. A skoro bych byl rád, kdyby se Česká republika přihlásila k nějakému angažmá v této oblasti,“ dodal.