Důvody prý matka nesdělila. „Nabízeli jsme mamince, že místo ní nebo s ní budeme přímo na Barnevernetu jednat, ale ona této nabídky nevyužila. Bez toho, aby si rodič přál, aby stát intervenoval, můžeme dělat jenom minimum,“ uvedla Marksová.

Matka kauzu řeší s opoziční poslankyní Jitkou Chalánkovovou (TOP 09), která se angažuje i v případu Michalákových. Chalánková však podle Marksové nemůže oficiálně nijak pomoci.

Norské úřady odebraly další české dítě. Nemocná holčička měla před transplantací ledvin

„Nechápu, proč to řeší s paní poslankyní Chalánkovou. Nepovažuji to za šťastné,“ komentovala Marksová.

Marksová: Odvolávat velvyslance je nesmysl

Ministryně také v pondělí uvedla, že nesouhlasí s názorem prezidenta Miloše Zemana, že by vláda měla do Prahy povolat na konzultace svého velvyslance v Norsku.

„Velvyslanec je tam samozřejmě i pro jiné případy, pro všechny Čechy a Češky, kteří se ocitnou v Norsku. Odvolávat ho je nesmysl,“ prohlásila Marksová. Takové chování by podle ní mohlo napjaté vztahy s Norskem opět zhoršit.

Holčička, kterou Barnevernet rodičům odebral na Štědrý den, trpí syndromem způsobujícím nefunkčnost ledvin a čeká na transplantaci. Dítě je momentálně v nemocnici, rodiče za ním mohou dvakrát týdně na jednu hodinu. Důvodem pro adopci měl údajně být nedostatečně vyvinutý kontakt s dítětem.