Dravce zahrada získala už na konci roku 2015, museli však do karantény. Nyní už jsou ale v zázemí zoo, kde se ošetřovatelé budou pokoušet o jejich spárování a následný úspěšný odchov mláďat.

„V Evropě se množení orlů královských prozatím daří jen u dvou z celkového počtu 17 sestavených párů. V Liberci se pokusí o vylepšení této zlé bilance právě prostřednictvím ptáků z Izraele,“ upřesnil Kubánek.

Druhý z dvojice orlů královských přivezených z Izraele

Druhý z dvojice orlů královských přivezených z Izraele

FOTO: ZOO Liberec

Dovezení orli královští pochází z volné přírody a oba jsou handicapování. „Oběma chybí kus křídla a nemohou létat. Jejich návrat do volné přírody tudíž není možný, ale pro celý chov mohou být velmi důležití. Snad budeme mít v Liberci více štěstí, v izraelské zoo se pár rozmnožit nezadařilo,“ doplnil zoolog Jan Hanel.

Neznámé pohlaví

Ze stejného důvodu byl přivezen i orel nejmenší, který doplní již dva chované páry. Jeho pohlaví doposud není známé, bude ho proto muset určit až rozbor DNA.

Pohlaví orla nejmenšího zatím není známé

Pohlaví orla nejmenšího zatím není známé.

FOTO: ZOO Liberec

Orel královský se v přírodě vyskytuje v otevřených krajinách s osamocenými stromy od střední Evropy po Mongolsko. „Jeho celková populace se odhaduje na cca sedm tisíc párů, z čehož naprostá většina žije ve východní části bývalého Sovětského svazu. Ve střední a východní Evropě čítá populace kolem 350 párů, z toho zhruba 70 na Slovensku a v Maďarsku,“ uvedl mluvčí.

Orel nejmenší naopak hnízdí v severozápadní Africe, jižní Evropě a střední Asii. V Evropě nyní žije přibližně 5200 párů.