Podle oznámení se manažerovi Agrofertu povedlo ve státní správě protlačit změnu, která firmě zajistí více peněz z evropských fondů.

Klíčovým důkazem je údajně dopis, který loni v květnu zaslal místopředseda představenstva Agrofertu Petr Cingr náměstkovi ministra průmyslu Tomáši Novotnému, který je zodpovědný za čerpání eurodotací v programu OPPIK ve výši 120 miliard korun.

Cingr, který se nepodepsal jako manažer Agrofertu, ale jako prezident Svazu chemického průmyslu, prý v korespondenci prosazoval zvýšení hranice čerpání dotací pro velké firmy na 40 procent alokace v první výzvě místo Bruselem požadovaných dvaceti procent. Novotný pak změnu prosadil.

Agrofert o vyšetřování neví

„Není nám nic známo o tom, že by kdokoli v této souvislosti prověřoval dotace Agrofertu,” řekl Novinkám mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Petr Cingr podle mluvčího vždy vystupoval a mluvil jménem Svazu chemického průmyslu ČR, nikoli jménem Agrofertu.

„Odešel jeden standardní a transparentní dopis, který nežádal o možnost získávání větších dotací pro kohokoliv. Nic víc, nic míň. Odmítáme jakékoli spojování této záležitosti s naší firmou,” dodal Hanzelka.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

Ministr financí Andrej Babiš (ANO)

FOTO: Petr Horník, Právo

OLAF případ nechce nijak komentovat. „Nevyjadřujeme se k žádným kauzám. A to proto, abychom chránili důvěrnost možných vyšetřování a potenciálních právních kroků a také kvůli ochraně osobních údajů a procedurálních práv,” sdělil úřad serveru. Pokud by ale dospěl k závěru, že šlo o podvod, mohla by podle Neovlivni.cz Evropská komise požadovat i vrácení peněz.

Policie prověřuje i dotaci na Čapí hnízdo

Server Aktuálně.cz na konci loňského roku informoval, že policie začala prověřovat, jak farma Čapí hnízdo ze skupiny Agrofert získala 50 miliónů korun z evropských fondů na podporu cestovního ruchu. Dotační program byl totiž určený pro malý nebo středně velký podnik, který alespoň dva roky podniká v cestovním ruchu. [celá zpráva]

Babišovu komplexu u Olbramovic na Benešovsku dominuje stavba Čapí hnízdo.

Babišovu komplexu u Olbramovic na Benešovsku dominuje stavba Čapí hnízdo.

FOTO: Radek Plavecký, Právo

Týdeník Dotyk již v září uvedl, že Agrofert získal v končícím programovém období dotace v celkové výši 4,9 miliardy korun, což je nejvíce ze všech soukromých firem v Česku.