Původně byl inovovaný radar určen především pro humanitární účely, tedy hledání lidí pod troskami po zemětřesení. Teď, kdy nejen v Paříži, ale i v dalších velkoměstech bezpečnostní složky hledají a obléhají úkryty teroristů, dostává nový význam a slibuje mimořádné uplatnění. ReTWis je lehký a snadno přenosný mikroradar určený k detekci živých osob za zdmi a jinými nekovovými překážkami.

„Jsem velmi rád, že jsme na takto významném veletrhu dostali příležitost k představení nové verze našeho radaru, který je proti předešlé variantě menší, lehčí a s dosahem prodlouženým na čtyřicet metrů,“ říká obchodní ředitel Retie Petr Tichý.

Systém ReTWis je vhodný pro policejní a vojenské zásahové jednotky, které díky němu mají možnost detailně zmapovat prostor, do něhož se chystají vniknout, a odhalit skrytá nebezpečí.

„Systém tak umožňuje významně zpřesnit zamýšlený plán a snížit riziko zranění či ztráty na životech nejen mezi zasahujícími, ale i mezi samotnými pachateli trestné činnosti nebo jimi zadržovanými rukojmími,“ dodal mluvčí společnosti Adam Čírtek.

Přímo v ruce

U záchranných složek pak systém nalezne uplatnění například při živelních pohromách. Ale také při sesuvech budov, kdy umožní rychlejší a jednodušší lokalizaci obětí a jejich rychlejší vyproštění.

ReTWis má kompaktní rozměry a nízkou hmotnost umožňující použití přímo v ruce, případně je radar možné instalovat na trojnožku. Standardně je radar při použití přiložen přímo na zeď, zajímavá je ale také stand-off funkce, která umožňuje jeho nasazení z bezpečné vzdálenosti od daného objektu.

Systém ocení i cizinecká policie, která s jeho pomocí může jednoduše vytvářet mobilní kontrolní stanoviště, a hledat tak ilegální přistěhovalce na korbách kamiónů bez toho, aby kamiónové návěsy otvírala.