„Bez nás by neměl šanci,“ uvedl pro Právo náměstek ředitele nemocnice Martin Holcát.

„Musíme udělat diagnostiku, která u chlapce není hotová. Svalových dystrofií je celá řada. Zvolíme postup, který dítěti zlepší život a pomůže překonat nejtěžší krize. V uprchlickém táboře by to dopadlo fatálně. My dokážeme zajistit nějakou kvalitu života,“ řekl Právu Holcát.

Svalová dystrofie neboli ubývání svalstva je genetická choroba. Tělo nemocného si neumí vyrobit bílkovinu dystrofin, bez níž svalstvo nemůže fungovat. A tak svaly ochabují, až přestanou fungovat úplně.

V Motole jsou však na tuto nemoc odborníci. „Máme tu špičkové pracoviště se špičkovými odborníky pro celou republiku,“ uvedl Holcát.

Vysvětlil, že Motol v létě odmítl jen ty pacienty, u nichž nemělo smysl ani léčbu započít. „Odmítli jsme jen pacienty s genetickými vadami, u nichž ani nemělo smysl, aby šli do nemocnice. Toto smysl má. Chlapec má šanci na udržení nějakého přijatelného stavu. Svalovou dystrofii neumíme vyléčit, ale umíme učinit opatření, aby se ta nemoc rychle nezhoršovala,“ poznamenal Holcát.

Brzy přiletí čtvrté

V pondělí přiletěly do Česka tři syrské děti i se svými rodinami, v brzké době by mělo přijet čtvrté. Celkem půjde zatím asi o 20 lidí, kteří by v Česku mohli získat azyl.

„Dvě z nich budou mít kardiochirurgickou operaci, jedno z nich má rozsáhlé zanedbané popáleniny a jedno z nich má neurologickou diagnózu a bude se léčit na neurologické klinice v Motole,“ řekl ČTK ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).