„Sloní samec Calvin měl již delší dobu problémy s předními končetinami, které si odmítal nechat od chovatelů ošetřit. Proto jsme byli nuceni přistoupit k celkové anestézii. Na pomoc byli přizvání odborníci z Leibnizova institutu v Berlíně v čele s Thomasem Hildebrandtem a i další kolegové ze Zoo Ústí nad Labem, Zoo Liberec a Zoo Praha,“ popsala situaci mluvčí.

Dodala, že při náročném zákroku, který trval zhruba hodinu a půl, byly Calvinovi ošetřeny všechny nehty i odumřelá tkáň. „Zákrok se naštěstí obešel bez větších komplikací. Zkontrolován byl jak jeho zdravotní stav, tak i reprodukční schopnosti,“ líčila dále Nováková.

Velice náročné bylo ošetření nohou sloního samce Calvina v ostravské zoo.

Calvinovi byly ošetřeny všechny nehty i odumřelá tkáň.

FOTO: Pavel Vlček, Právo

I tak však zůstává zdravotní stav sloního samce velmi vážný. „V průběhu příštích týdnů uvidíme, jak se bude Calvinův zdravotní stav vyvíjet,“ podotkla mluvčí.

V evropských zoo téměř 300 slonů indických

Pokud by se mu totiž jeho zranění na končetinách začalo zhoršovat, mohlo by se stát, že by přestal i chodit. V tomto případě by ho musela nechat zoo utratit. V evropských zoologických zahradách v současnosti žije 296 slonů indických, z toho je 82 samců a 214 samic.

V přírodě tento druh slona obývá oblast o rozloze devět miliónů kilometrů čtverečních od Iráku k Číně a na jih po Cejlon. „Velikost volně žijící populace slonů indických je odhadována na 40 tisíc jedinců,“ doplnila Nováková.

Ostravská zoologická zahrada má nyní pětičlennou sloní rodinu. Samec Calvin má kolem sebe samice Johti a Vishesh, s nimiž má dvě mláďata.