"Myslím si, že jednou nastane čas, kdy budeme muset povolat armádu ke střežení naší státní hranice, což je koneckonců úkol každé armády," řekl Zeman k otázce uprchlictví.

Zároveň dodal, že současná situace na Ukrajině, přičemž odkázal ke střetu v Mukačevu na západě země, povede k tomu, že se "přiblíží vrstva uprchlíků z Ukrajiny". [celá zpráva]

Ukrajince ano, džihádisty ne

"A to jsou lidé, kteří jsou nám kulturně blízcí, kteří jsou ochotni pracovat, nikoli pobírat sociální dávky," řekl prezident. "S takovou migrační vlnou, samozřejmě v omezeném rozsahu, bych souhlasil," dodal.

Poté zdůraznil, že nikdy nebude souhlasit s tím, aby do České republiky přišla migrační vlna islamistů, "mezi nimiž mohou být i bojovníci takzvané svaté války neboli džihádu".

Vláda minulý týden rozhodla, že Česko do roku 2017 přijme 1500 uprchlíků. Z toho prvních 400 běženců ještě letos. [celá zpráva]

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v pondělí vládě předložil kvůli migraci požadavek na navýšení rozpočtu o 250 miliónů korun pro letošek a o 1,1 miliardy korun na příští rok. V prvním případě došel kabinet ke kompromisu 234 miliónů, druhý požadavek vzal zatím na vědomí.