A to se jim rozhodně nemusí vyplatit. Obzvlášť v létě si chtějí na podnapilé cyklisty vyšlápnout policisté i městští strážníci, a pokud někoho takového přistihnou, může se mu jeho výlet hodně prodražit.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Dokonce tak, že může zaplatit v následném správním řízení až padesát tisíc korun pokuty, nebo dokonce přijít i o samotné kolo, i když takových případů je zatím poskrovnu. Podle šéfa dopravní policie Tomáše Lercha policisté kolo zabavují hlavně těm, které chytili opilé na kole již poněkolikáté.

Tytéž povinnosti jako řidiči

Anebo provinilcům, kteří pod vlivem alkoholu způsobili dopravní nehodu s vyšší škodou, a zabavené kolo by mohlo tuto škodu alespoň zčásti pokrýt. O tom, zda pak viník dostane své kolo zpět anebo ne, rozhoduje správní úřad.

„Ne vždy si cyklisté uvědomují, že jsou podle zákona účastníky silničního provozu, a že tedy mají stejné povinnosti jako řidiči motorových vozidel,“ konstatoval Lerch.

Tudíž i na lidi na kolech platí za dopravní přestupky podobné sankce. Pokud u nich policisté změří alkohol v dechu do jednoho promile, následné pokuty u správního řízení se mohou pohybovat v rozmezí od dvou do 25 tisíc korun.

Situace je proti řidičům aut jiná u přistižení s alkoholem nad jedno promile. Zatímco ti s motorem pod kapotou už páchají trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky a mohou přijít i o řidičský průkaz, cyklistům nic takového nehrozí.

Dopouštějí se totiž stále jen přestupku, ale zato s výrazně vyššími pokutami od 25 tisíc do již zmiňovaných maximálních padesát tisíc korun.

Trestný čin by mohli cyklisté spáchat v případě, že zaviní v opilosti dopravní nehodu s vážnými následky, třeba těžce zraní chodce, do kterého narazili, a měli při tom v krvi více než ono jedno promile.

Lerch připomněl ještě jednu ne příliš známou věc spojenou s cyklisty. Zatímco běžný přestupek typu nedostatečné povinné výbavy kola s nimi mohou policisté vyřešit na místě blokovou pokutou, jakmile u přistiženého člověka na kole zjistí alkohol v dechu, končí veškerá legrace.

Policisté i strážníci musejí věc podle zákona povinně předat do správního řízení, kde už padají výše uvedené citelnější pokuty.

Že si navíc není radno zahrávat s alkoholem i na kole, o tom svědčí policejní statistiky, podle kterých rok od roku stoupá jak počet přistižených opilých cyklistů, tak nehod, které s alkoholem v krvi způsobili.

První víkend: čtyři mrtví

A velkým varováním pro všechny, kteří se chystají vyjet v létě na kole, by měl být uplynulý víkend, který lze považovat za první prázdninový. Z dvanácti obětí nehod byla hned třetina, tedy celkem čtyři lidé, cyklisté, upřesnil ve čtvrtek Lerch.

„Téměř každá třetí dopravní nehoda, kde je viníkem cyklista, je zaviněna pod vlivem alkoholu. A narůstá to,“ podotkl šéf dopravních policistů.

Jeho podřízení proto během léta míní podniknout v rámci projektu „Řídím, piju nealko“ několik preventivních akcí v každém kraji republiky zaměřených i na cyklisty.

Přistižení opilí cyklisté
2010
929
2011
600
2012
666
2013642
2014
850
Opilí cyklisté jako viníci nehod
2010
532
2011
727
2012
639
2013
723
2014
786
Zdroj: policejní prezidium

A budou se týkat jak alkoholu, tak i povinné výbavy, jako jsou přilby, osvětlení kol či reflexní ochranné pomůcky. První plánují už 15. července na cyklostezky v okolí Bedřichova na Liberecku.

Ale nejen dopravní policisté se v létě zaměří na alkoholem posilněné cyklisty. Kontroly chystají například berounští policisté především na cyklostezkách vedoucích po okolí kolem turisticky vyhledávaných hradů Karlštejn a Křivoklát.

„Probíhá to v tomto období každý rok a určitě se na cyklisty zaměříme i letos,“ uvedla mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková.

Na opilé lidi na kolech zacílí třeba i ostravští městští strážníci. „Máme nachystané na letní období několik preventivních akcí, a to i na povinnou výbavu jízdních kol. Cyklisty při nich pokutovat nebudeme, ale spíše jim radit, co by měli mít,“ řekla Právu Margareta Nosková z úseku prevence a propagace Městské policie Ostrava.

Cyklostezky i koupaliště

Doplnila, že strážníci budou také kontrolovat, zda děti do osmnácti let jezdí s povinnými přilbami, a pak se rovněž zaměří na přepadovky opilých cyklistů na předem vytipovaných místech, jako jsou cyklostezky nebo i koupaliště, z Ostravska například to největší ve Vřesině.

A přistiženého člověka s alkoholem v dechu pak může čekat mnohem delší cesta domů, než plánoval.

„Když jsme takového cyklistu nedávno v Porubě zastavili a on se přiznal, že vypil dvě až tři piva, strážníci ho poučili, že musí z kola sesednout a dále ho jen vést,“ přiblížila Nosková.

Jenže ne každý výtečník podobných nařízení dbá, a sotva strážníkům či policistům zmizí z dohledu, sedne na kolo znovu, aby byl doma rychleji.

V takovém případě se ale podle Lercha dopouští znovu přestupku, a pokud by ho policisté za chvíli opět chytili při jízdě, navíc by spáchal i další přestupek v podobě neuposlechnutí výzvy.