Prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch připomněl, že prezident sice může odmítnout jmenovat profesory, ale je přitom omezen ústavou. Musel by podle něj „vyvrátit presumpci vědecké rady” a dokázat, že navržení kandidáti nejsou význačnými osobnostmi ve svém oboru. Případně by o tomtéž musel přesvědčit premiéra, respektive vládu, neboť premiér jmenovací dekrety kontrasignuje.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Gerloch při té příležitosti zdůraznil, že ačkoli se aktivity trojice odmítnutých kandidátů nemusí někomu líbit, zákonné podmínky jejich jmenování byly splněny.

Zeman odmítl podepsat jmenovací dekrety Jiřího Fajta, Ivana Ošťádala a Jana Eichlera. U Eichlera s Ošťádalem mu vadí jejich minulost, v případě Fajta má Zeman problém se situací kolem Národní galerie, v jejímž čele Fajt stojí. Instituce prý chtěla po bance, která ji sponzoruje, příspěvek na platy zaměstnanců včetně odměny ředitele. Fajt to odmítl.

Prezidenta se pokusili přesvědčit ke změně stanoviska zástupci akademické obce i dnes již bývalý ministr školství Marcel Chládek (ČSSD), nicméně hlava státu setrvala na svém názoru. Rektoři kvůli tomu zvažovali i bojkot ceremoniálu.

Gerloch, který je odborníkem na ústavní právo, následně konstatoval, že akademici od premiéra očekávají, že bude s prezidentem jednat, proč řádně neodůvodnil své rozhodnutí o nejmenování trojice kandidátů. Nevyloučil ani možnost, že by mohlo dojít na soud.