Důvodem jsou peníze, které by měly jít do zdravotnictví přes další zvýšení plateb za 5,5 miliónu státních pojištěnců, které prosazuje ČSSD. To ale rozhodně odmítá ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Další požadavky na pojištěnce jsou pro mě nepřijatelné,“ řekl Babiš poté ve Sněmovně.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) podle něho nedělá nic pro průhlednější resort. „Já s panem Němečkem o tom diskutuji a on říká, že udělá opatření, ale výsledek zatím není žádný. My jsme v koalici, takže o tom sám nerozhoduji,“ dodal.

Reakce přišla vzápětí: „Tak z té vlády odejděte, jestli se vám v té vládě takto hrubě nelíbí. Jinou možnost podle mě nemáte,“ vzkázal Babišovi Milan Urban (ČSSD).

„Budeme o tom přemýšlet,“ opáčil Babiš.

Hledání dalších peněz

Koalice se zatím shodla na tříprocentním zvýšení platů státních zaměstnanců, valorizovat by se měly také důchody v průměru o 200 korun. Výdaje na vědu a výzkum se zvýší na 28,1 miliardy. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je to jen dílčí kompromis. Ministři musí najít další peníze, které by měly jít na bezpečnost, vědu a výzkum, na rozvoj venkova a právě na státní pojištěnce.

Soc. dem. podle něj navrhla zvýšení daně z příjmu právnických osob o dva procentní body. Podporu pro tento návrh ale v koalici nenalezla.

„Čeká nás nepochybně velmi náročná diskuse o prioritách resortů a prioritách stran,“ uvedl Sobotka.

Že to nebude snadné, ukázal hned šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který dostal málo na vědu a výzkum. Babišovi vzkázal, že úsporná opatření prosazuje „metodou tupých škrtů“. Čeká, že Babiš ukáže, jak umí vybírat daně.

Rozhovor s P. Bělobrádkem si přečtěte v sobotním vydání deníku Právo.