"Když jsem byl mladý muž, viděl jsem film, který se mi vryl do paměti, jmenoval se v Pravé poledne a hlavní role hráli Garry Cooper a Grace Kelly. Tehdy jsem se do Grace Kelly na dálku zamiloval platonickou láskou. Jsem proto velmi rád, že jako starý muž mohu na Pražském hradě uvítat syna skvělé herečky a skvělé ženy Grace Kelly," uvedl Zeman na úvod tiskové konference na Hradě.

Grace Kellyová

Někdejší americká herečka a monacká kněžna Grace Kellyová

FOTO: Profimedia.cz

Albert II. přijel na oficiální návštěvu Česka jako první hlava monackého knížectví. Zeman ho přivítal i jako jednoho ze spřízněných potomků císaře Karla IV. Jako osobní dárek mu předal genealogický strom, který tuto spřízněnost dokazuje.

Ocenil umlčení novinářů

"Pan prezident obdržel fotografii dědečka knížete Alberta II., a to Ludvíka II., který v roce 1938 obdržel z rukou prezidenta republiky Edvarda Beneše Řád Bílého lva," řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Zeman přivítal monackého knížete Alberta II. na Pražském hradě.

Prezident Zeman přivítal monackého knížete Alberta II. na Pražském hradě.

FOTO: Petr Hloušek, Právo

Albert II. poznamenal, že se při své návštěvě chtěl poznat nejen se Zemanem, ale i s Čechy, "národem, jehož historické touhy, naděje a úspěchy jsme i přes geografickou vzdálenost vždy sledovali s velikým zájmem". "A teď, když jsem se díky vám dozvěděl, a také díky tomu rodokmenu, který jste mi laskavě předal, že jsme spřízněni s českými panovníky, tak mě to těší dvojnásob," uvedl.

Tisková konference s ním a Zemanem byla bez dotazů novinářů, což Zeman neopomněl glosovat. "Poučil jsem se, že při tiskové konferenci, které se účastní monarchové, či vládnoucí panovníci chcete-li, je novinářům zakázáno pokládat jakékoli otázky. Pokládám to za velmi užitečný zvyk a uvažuji o tom, že to zavedu na Pražském hradě jako permanentní zvyklost," řekl prezident, který je znám nepříliš velkou láskou k žurnalistům.