Hlavní obsah

V mládí jsem se platonicky zamiloval do vaší matky, řekl Zeman monackému knížeti

9. 4. 2015, 14:56 – Praha

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek po setkání s monackým knížetem Albertem II. na tiskové konferenci prozradil, že v mládí platonicky miloval jeho matku, bývalou hollywoodskou herečku Grace Kellyovou. Ocenil také zvyk, že při tiskových konferencích s monarchy novináři nemohou klást dotazy, a v žertu prohlásil, že uvažuje, že tuto tradici zavede na Pražském hradě.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Monacký kníže Albert II. (na snímku vlevo) se ve čtvrtek na Pražském Hradě setkal s prezidentem Milošem Zemanem.

Článek

"Když jsem byl mladý muž, viděl jsem film, který se mi vryl do paměti, jmenoval se v Pravé poledne a hlavní role hráli Garry Cooper a Grace Kelly. Tehdy jsem se do Grace Kelly na dálku zamiloval platonickou láskou. Jsem proto velmi rád, že jako starý muž mohu na Pražském hradě uvítat syna skvělé herečky a skvělé ženy Grace Kelly," uvedl Zeman na úvod tiskové konference na Hradě.

Foto: Profimedia.cz

Grace Kellyová

Albert II. přijel na oficiální návštěvu Česka jako první hlava monackého knížectví. Zeman ho přivítal i jako jednoho ze spřízněných potomků císaře Karla IV. Jako osobní dárek mu předal genealogický strom, který tuto spřízněnost dokazuje.

Ocenil umlčení novinářů

"Pan prezident obdržel fotografii dědečka knížete Alberta II., a to Ludvíka II., který v roce 1938 obdržel z rukou prezidenta republiky Edvarda Beneše Řád Bílého lva," řekl Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Prezident Zeman přivítal monackého knížete Alberta II. na Pražském hradě.

Albert II. poznamenal, že se při své návštěvě chtěl poznat nejen se Zemanem, ale i s Čechy, "národem, jehož historické touhy, naděje a úspěchy jsme i přes geografickou vzdálenost vždy sledovali s velikým zájmem". "A teď, když jsem se díky vám dozvěděl, a také díky tomu rodokmenu, který jste mi laskavě předal, že jsme spřízněni s českými panovníky, tak mě to těší dvojnásob," uvedl.

Tisková konference s ním a Zemanem byla bez dotazů novinářů, což Zeman neopomněl glosovat. "Poučil jsem se, že při tiskové konferenci, které se účastní monarchové, či vládnoucí panovníci chcete-li, je novinářům zakázáno pokládat jakékoli otázky. Pokládám to za velmi užitečný zvyk a uvažuji o tom, že to zavedu na Pražském hradě jako permanentní zvyklost," řekl prezident, který je znám nepříliš velkou láskou k žurnalistům.

Reklama

Výběr článků